Temelín dnes zřejmě dostane povolení ke zvýšení výkonu

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) by mohl temelínské jaderné elektrárně vydat rozhodnutí umožňující zvyšovat výkon v prvním bloku ještě dnes. ČEZ o toto rozhodnutí zažádal SÚJB v pondělí 23. října. "Uvažujeme o tom, že když by všechno šlapalo normálně, rozhodnutí by mohlo dnes padnout," uvedl Pittermann. "Domnívám se, že během odpoledne to povolení vydáme," uvedla dnes pro Český rozhlas předsedkyně úřadu Dana Drábová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři SÚJB dnes jedou do Temelína dokončit inspekci na místě. "Potřebujeme si nechat vysvětlit ještě některé detaily jak v dokumentaci, tak k některým událostem, které jsme zaregistrovali v poslední době," vysvětlil tiskový mluvčí úřadu Pavel Pittermann. Podle vyjádření Drábové dnes budou závěrečné inspekce spíše formálního rázu.

V současné době reaktor pracuje s nepatrným výkonem, štěpná reakce v něm však probíhá. Po vydání povolení se výkonová hladina zvedne na pět procent nominální hodnoty výkonu, následovat bude 12,5 procenta. Nominální výkon je 1000 megawattů.

Drábová bude v delegaci premiéra Miloše Zemana, který bude o Temelínu dnes večer na vládním zámku v Židlochovicích u Brna jednat s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. Drábová by měla případně zodpovědět otázky týkající se jaderné bezpečnosti elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme