Temelín dodává proud do sítě, testy pokračují

Obsluha temelínské jaderné elektrárny přifázovala včera večer turbínu do rozvodné sítě. První blok Temelína teď dodává do sítě 420 megawatt. Podle Václava Broma z tiskového oddělení elektrárny, se zatím turbína neodchýlila od povolených parametrů a plánované testy a měření proto pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Pracovníci Škody Energo jsou s průběžnými výsledky on-line měření spokojeni, turbína při současném zatížení nevykazuje žádné odchylky od povolených provozních parametrů," uvedl Václav Brom. Jak přiblížil směnový inženýr Jiří Týc, elektrárna dosahuje v současné výkonu 420 megawatt na tubíně, reaktor pracuje na 54 procent, což je téměř maximum povolené Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. "Turbína se chová klidně, všechna spojení na olejovém systému jsou v pořádku. Testy budou pokračovat dál, nyní probíhá zprovozňování některých pomocných systémů, takzvané nízkotlaké regenerace, čímž získáme ještě 20 až 30 megawatt navíc."

Podle hornorakouské vlády prý došlo při zapojení turbíny prvního bloku temelínské jaderné elektrárny k silným vibracím. K této nejnovější kritice se dnes připojilo také sdružení Jihočeské matky. Odpůrci dokonce tvrdí, že kvůli vibracím musela být turbína odstavena. Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitrman to však popírá: "Tato informace rozhodně není přesná, v průběhu naplánovaného testu došlo k tomu, že se při diagnostických měřeních zjistila vibrace jednoho z ložisek na nízkotlakém dílu. V žádném případě se nerozkmitala celá turbína." Zkouška byla podle Pitrmana řádně ukončena a výsledky se vyhodnocují.

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme