Temelín dostal povolení ke zvýšení výkonu

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes v 15:09 vydal Jaderné elektrárně Temelín povolení k přechodu do režimu energetického spouštění, v němž bude postupně zvyšován výkon reaktoru prvního bloku až na sto procent. Ředitel elektrárny František Hezoučký už vydal provoznímu personálu prvního bloku pokyny k zahájení činností první podetapy energetického spouštění, která je definována výkonem reaktoru do pěti procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se dnes ve 20:15 setkají na vládním zámku v Židlochovicích u Brna, aby diskutovali o jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Dosud se obě strany vzájemně obviňovaly z neochoty jednat. Rakušané tvrdí, že nemají o Temelínu dostatek informací, česká strana to popírá.

Prohlášení mluvčího české vlády Libora Roučka, že dnešní schůzka šéfů rakouské a české vlády Wolfganga Schüssela a Miloše Zemana v Židlochovicích nemůže „v žádném případě" vyústit v pozastavení nebo dokonce ukončení provozu české jaderné elektrárny Temelín, vyvolala v rakouských politických kruzích „silné rozhořčení".

„Neočekáváme, že by tato schůzka mohla znamenat například přerušení jaderné elektrárny Temelín, nebo dokonce jeho ukončení. To v žádném případě ne," řekl dnes Rouček Radiožurnálu.

Za „bezpříkladnou urážku" označila mínění mluvčího české vlády ekologická mluvčí rakouské sociální demokracie (SPÖ) Ulli Simová. Vyzvala kancléře Schüssela, aby ve věci Temelína zůstal „tvrdý a důsledný". „Pražská vláda je zřejmě divoce rozhodnuta vytvořit ty nejhorší podmínky pro konstruktivní dialog; zdá se, že se tímto krokem snaží vytvořit hotové skutečnosti a považovat téma Temelína jednou pro vždy za vyřízené," tvrdila Simová. „To se ale pražská vláda mýlí, protože JETE bude na dnešní schůzce dominovat, zvláště když klima jednání bude tímto postupem ovlivněno," zdůraznila mluvčí SPÖ.

V podobném duchu reagují i představitelé dalších rakouských stran a mluvčí ekologických hnutí.

Dnes kolem poledne odjelo na 200 hornorakouských odpůrců Temelína spolu se zástupci regionálních politiků přistavenými autobusy z Freistadtu do Brna, aby se tam při příležitosti schůzky šéfů vlád obou zemí zúčastnili úředně povolené demonstrace. „Jen trvale rozhodný postoj rakouské vlády může vést k ústupku české strany, a i to pravděpodobně jen po etapách," prohlásil jeden z organizátorů hornorakouských protestů, poslanec Otto Gumpinger, podle nějž proto jedou antiatomoví aktivisté poskytnout rakouské delegaci do Brna „podporu na místě".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme