Temelín přerušil o týden dříve provoz druhého bloku elektrárny Temelín. Při bouřce tam spadly stožáry

Jaderná elektrárna Temelín v noci na čtvrtek kvůli bouřce odstavila druhý blok. Silný vítr shodil tři stožáry linky velmi vysokého napětí, která elektrárnu spojuje s rozvodnou stanicí Kočín. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Temelína Marek Sviták. Dvouměsíční odstávka druhého bloku tak začala o týden dřív, než bylo plánováno. První blok pracuje i nadále na plný výkon.

Temelín (Českobudějovicko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelínská elektrárna odstavila po bouřkách druhý blok | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Druhý blok chtěli energetici původně odstavit kvůli výměně paliva 2. července. Jenže spadly tři stožáry s linkou velmi vysokého napětí, s jejíž pomocí se odvádí elektřina z druhého bloku. Vedení elektrárny proto posunulo začátek plánované odstávky.

„Druhý blok nemohl odvádět vyrobenou elektřinu a automatické systémy ho odstavily. Bezpečnost není v žádném případě ovlivněná, první blok pracuje na plný výkon. U druhého bloku jsme o týden dříve, než jsme plánovali, zahájili plánovanou odstávku na výměnu paliva,“ uvedl Sviták pro Radiožurnál.

Extrémně silná bouřka v Temelíně. Bezpečnost elektrárny @Skupina ČEZ nebyla nijak narušena, ale kvůli poškozeným linkám VVN mimo areál jsme museli odstavit druhy blok. Pomáháme i v okolí, obce už žádají o krizové granty @Nadace ČEZ.

10:47 – 24. 06. 2021

11 40

„Situace vznikla mimo elektrárnu. Dokud nebude linka zprovozněna, nemůžeme blok najet. Podle aktuálních informací může oprava trvat i několik dní. Proto jsme se rozhodli o týden posunout začátek odstávky,“ řekl ČTK ředitel elektrárny Jan Kruml.

Při odstávce vymění energetici čtvrtinu paliva, zkontrolují reaktor, bezpečnostní systémy i turbínu. Plánují několik desítek investičních akcí. Odstávka potrvá přes dva měsíce.

Při noční bouři popadaly u Temelína stožárky vysokého napětí | Foto: Martin Kuba | Zdroj: ČTK

Krizová pomoc

Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

ČEZ také nabídl nejbližším obcím krizovou pomoc po bouři. Mohou rychle získat grant 50 000 Kč na opravu škod.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 7,6 TWh.

Při bouři spadly stožáry, které patří firmě ČEPS | Foto: Martin Kuba | Zdroj: ČTK

Anna Macků, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme