Temelín kvůli opravám sníží o třetinu svůj výkon. Do plného provozu se vrátí těsně před Vánoci

Jaderná elektrárna Temelín sníží na tři dny o třetinu svůj výkon, zhruba o 650 megawattů elektrických. Důvodem je požadavek společnosti ČEPS, která bude opravovat fázové vodiče na vedení velmi vysokého napětí Dasný - Slavětice. Oba temelínské bloky sníží od soboty výkon, zůstanou ale v provozu a budou vyrábět elektřinu. Zpět na plný výkon by se elektrárna měla vrátit těsně před Štědrým dnem.

Temelín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jak dlouho budou oba bloky pracovat na nižší výkon, záleží na tom, jak rychle skončí práce ČEPS. Ta potřebuje opravit fázové vodiče, které poškodil úder blesku, a to na nejzatíženější části přenosové soustavy mezi Dasným na Českobudějovicku a Slavěticemi na Třebíčsku. Práce naplánovala ČEPS na víkend před Vánoci, kdy je spotřeba elektřiny o 30 procent nižší než obvykle.

Národní investiční plán počítá s jadernými bloky v Dukovanech i Temelíně. Šest bilionů půjde do dopravy

Číst článek

Vedení nejvyššího napětí nelze opravovat, když Temelín vyrábí naplno. „Současně stav vedení nedovolil čekat na řádnou odstávku některého bloku po zimě. Opravy nebudou mít vliv na bezpečnost a spolehlivost provozu přenosové soustavy,“ uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba.

Temelín sníží výkon obou bloků. Na prvním o necelých deset procent, na druhém asi o polovinu. Oba budou ale dál vyrábět elektřinu. Elektrárna začne snižovat výkon 21. prosince ve 3.30 na druhém bloku, o hodinu a půl později i na prvním.

„Ve chvíli, kdy ČEPS práce ukončí, budou moci operátoři opět zvýšit výkon obou bloků na běžnou úroveň, která se v těchto dnech pohybuje kolem 2150 megawattů elektrických,“ řekl Sviták.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 15,3 terawatthodiny elektřiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme