Temelín na deseti procentech výkonu

Výkon reaktoru prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín je stabilizován na deseti procentech. Obsluha už začala prohřívat turbínu. S jejím přifázováním do sítě a testy začnou energetici až při výkonu reaktoru nad 30 procent. Jak řekl Českému rozhlasu Václav Brom z tiskového oddělení Temelína, v noci dokončili všechny fyzikální testy, které předepisuje program energetického spouštění pro režim dva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Blok jsme tedy vyvedli do režimu 1, výkonového stavu. Na této výkonové úrovni byly provedeny další testy jak v primární, tak v sekundární části elektrárny. V současné chvíli je výkon reaktoru stabilizován na 10 procentech svého nominálního výkonu a také na této úrovni má personál předepsanu celou řadu zkoušek a testů. Podobná ověření nás čekají i na dalších výkonových úrovních."

Budoucnost jaderné elektrárny Temelín byla hlavním tématem rozhovoru zástupce dolnorakouské organizace Stop Temelín na velvyslanectví České republiky ve Vídni. Mluvčí organizace Stop Temelín Gottfried Brantner, kterého přijal zástupce velvyslance Petr Moos a tiskový atašé Tomáš Podivínský, informoval o svých představách na využívání alternativních zdrojů výroby energie a ekologickém projektu, který sleduje kooperaci s Českou republikou. Představitelé velvyslanectví se vyslovili, pokud jde o Temelín, o nutnosti dodržení procesu z Melku. Vzájemně se shodli na tom, že ve věci jihočeské eleltrárny je třeba, aby obě strany postupovali společně, nikoli proti sobě.

Spolkový kancléř Wolfgang Schüssel lituje, že česká strana nepočkala se spuštěním Temelína na výsledky prověrek. Netajil se tím, že na všech úrovních - právní, politické a přirozeně také z hlediska bezpečnosti, přednesou své obavy z Temelína. Na otázku jak se staví k blokádám hranic, které antitemelínské spolky chtějí organizovat, ČRo 1 - Radiožurnálu řekl: "Legitimní demokratické protesty jsou ve světě svobodného názoru běžné a Rakousko, přesně jako Česká republika, je demokratické. Tuto vymoženost si nenecháme vzít." Velmi doufá, že Česká republika sama z vlastní iniciativy bude považovat za smysluplné odstoupit od jaderné energie jako to udělalo Rakousko, Švédsko a nyní i Německo.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, Marie Kotrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme