Temelín nadále pracuje na plný výkon

Temelínský reaktor v prvním bloku nadále pracuje se stoprocentním výkonem a turbogenerátor vyrábí přes tisíc megawattů elektřiny. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář, personál pokračuje v testech. Elektřinu dodává jaderná elektrárna do sítě od sobotního rána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

temelínské věže | Foto: David Veis

"Do sítě proudí přes 1000 megawatt, probíhají dále testy na sekundárním okruhu, fyzikální testy v aktivní zóně a vše pokračuje podle plánu těchto zkoušek," uvedl Milan Nebesář.

První blok čeká podle mluvčího v této etapě asi 300 zkoušek. Po ní bude následovat třítýdenní odstávka bloku a šestidenní nepřetržitý chod, který prověří jeho spolehlivost. Následovat bude osmnáctiměsíční zkušební provoz. Do druhého bloku by mělo být palivo zavezeno na přelomu ledna a února.

V pátek - jen několik hodin po dosažení stoprocentního výkonu - regulační systém první blok odstavil kvůli nesouladu v regulaci napětí na generátoru. Příčinu neplánované odstávky už technici odstranili.

Jak Radiožurnálu sdělila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, páteční odstávka nijak neovlivnila jadernou bezpečnost. Podle ní bylo jen otázkou úprav na sekundárním okruhu, kdy Temelín přistoupí k dalšímu zvyšování výkonu. "Ten výkon se postupně bude zvyšovat až na povolených 100 procent a začnou testy, které jsou pro tuto výkonovou hladinu předepsány - samozřejmě pod dohledem našeho úřadu".

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme