Temelín nebude překážkou vstupu ČR do EU

Český ministr zahraničí Jan Kavan nepředpokládá, že by se Rakousko kvůli sporu o jadernou elektrárnu Temelín pokusilo zablokovat přijetí ČR do Evropské unie. „Jsem přesvědčen, že Rakousko nebude blokovat vstup České republiky do Evropské unie kvůli Temelínu,“ řekl dnes v Bratislavě Kavan s odvoláním na nedávnou schůzku s rakouským kancléřem v Židlochovicích i své dřívější setkání s resortní kolegyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr sice uznává „legitimitu obav“ rakouských občanů o svou bezpečnost, ale je přesvědčen, že Temelín je s to splnit kritéria EU na jadernou bezpečnost, jakmile je unie bude definovat. Stanovisko rakouského parlamentu neuzavřít kapitolu energetika v českých rozhovorech o vstupu do EU, dokud nebude jaderná elektrárna bezpečnostně a ekologicky prověřena, je podle ministra „přece jen o něčem jiném“, i když on má pochopení pro média, která toto stanovisko a prohlášení dalších politiků vykládají jako blokování přijetí ČR do EU. „Jsem totiž přesvědčen nejen o tom, že bezpečnostní a ekologická prověrka Temelínu pro nás musí dopadnout dobře, ale jsem rovněž přesvědčen o tom, že diskuse o společné pozici v kapitole energetika, jež musí být společnou pozicí všech 15 členských států, nakonec bude vůči nám vstřícná, pokud by Rakousko skutečně během této diskuse dalo otázku Temelína na stůl, což ale není jisté. Nevidím tedy možnost, že by Rakousko blokovalo náš vstup do EU. A od nejvyšších představitelů Rakouska, kteří jsou směrodatní, jako kancléř Schüssel či ministryně zahraničí, jsem takovou výhrůžku neslyšel,“ zdůraznil šéf diplomacie.

Naopak podle Kavana kancléř a ministryně hovoří o tom, že po vstupu ČR do EU "v dohledné době" uvažuje Rakousko o středoevropské spolupráci v rámci EU. Tato idea je podle Kavana natolik zajímavá, že o ní hovořil i se slovenským ministrem zahraničí Eduardem Kukanem, zatímco o problému Temelína se zmínil jen okrajově. Český ministr provází premiéra Miloše Zemana při dnešní návštěvě Bratislavy.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme