Temelín opět přifázován k rozvodné síti

Po několikatýdenní odstávce byl v neděli ráno opět připojen k síti generátor prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Do elektrické soustavy dodává zhruba 300 megawattů a reaktor dosahuje výkonu 38 procent, který se má postupně nadále zvyšovat. Temelín v sobotu opět kritizovala rakouská vicepremiérka a předsedkyně nacionalistických Svobodných Susanne Riessová- Passerová, a to na sjezdu hornorakouské FPÖ v Bad Ischlu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

temelínští operátoři | Foto: David Veis

Podle ní by nové české vládě mělo prý být jasně řečeno, že se musí problém Temelína a jeho bezpečnosti vyřešit. "Nenecháme ve štychu ty, kteří přišli k podpisovému referendu," dodala s poukazem na 915.000 Rakušanů, kteří v lednu v podpisovém plebiscitu pořádaném FPÖ požadovali zablokování českého vstupu do unie v případě, že nebude natrvalo odstavena temelínská elektrárna.

Energetické spouštění Temelína, při němž se za postupného zvyšování výkonu ověřují všechny funkce zařízení při normálních i abnormálních provozních stavech, začalo na podzim 2000. K jeho ukončení nyní energetikům zbývá asi 12 dynamických testů, které prověří funkčnost systémů při simulovaných poruchách.

Mluvčí jaderné elektrárny Milan Nebesář pro Český rozhlas upřesnil, že plného výkonu by reaktor měl dosáhnout v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Nebesář: Zkoušky v Temelínu

Druhý blok elektrárny, v jehož reaktoru je od 11. března všechno palivo, má být na první štěpnou reakci připraven v první květnové dekádě. Podle vedení elektrárny zde bude energetické spouštění s ohledem na zkušenosti z prvního bloku rychlejší.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme