Temelín opět stojí

Kontrolní systém ve čtvrtek odstavil první blok jaderné elektrárny Temelín. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Temelína Milan Nebesář s tím, že se tak stalo při jedné z pravidelných zkoušek elektrozařízení:"Při zkoušce došlo krátce po osmé hodině k odstavení turbogenerátoru a následně k zapůsobení limitačního systému, který odstavil reaktor do nevýkonového stavu."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

"Poté co pracovníci elektrárny podrobně zjistí příčiny a provedou analýzu průběhu vzniklého stavu, vrátí se k činnostem v poslední etapě energetického spouštění s výkonem do 100 procent. Mohu říci, že celá situace neměla vliv na radiační situaci uvnitř elektrárny ani v jejím okolí", řekl ČRo 1 - Radiožurnálu Milan Nebesář.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Nebesář: Odstavení reaktoru

Etapa energetického spouštění s plným výkonem reaktoru začala 10. ledna a o den později reaktor poprvé dosáhl sta procent. Blok byl poté dvakrát odstaven, přičemž ve druhém případě bylo důvodem odstavení špatné fungování armatur v nejaderné části elektrárny.

Armatury slouží zejména k regulaci a přerušování průtoku kapalin, plynů či par. Jejich německý dodavatel zatím nerozhodl o způsobu odstranění problémů.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme