Temelín pracuje na 54 procent výkonu

Už druhým dnem dodává jaderná elektrárna Temelín v rámci zkoušek zařízení elektřinu do sítě. Výkon reaktoru je stabilizován na hladině 54 procent nominální hodnoty. Jak Českému rozhlasu řekl Václav Brom z tiskového odboru elektrárny, personál Temelína začal po dosažení uvedeného výkonu provádět zkoušky, které zbývají k dokončení etapy energetického spouštění do 55ti procent výkonu reaktoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Prioritou při zkoušení je především bezpečnost a preciznost provedení každé zkoušky bez ohledu na čas její realizace," uvedl Václav Brom. Turbosoustrojí podle něj nevykazuje po středečním vyvážení žádnou odchylku od povolených provozních parametrů.

Podle hornorakouské vlády prý došlo při opětovném zapojení turbíny prvního bloku temelínské jaderné elektrárny k silným vibracím. K této nejnovější kritice se dnes připojilo také sdružení Jihočeské matky. Odpůrci dokonce tvrdí, že kvůli vibracím musela být turbína odstavena. Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitrman to však popřel: "Tato informace rozhodně není přesná, v průběhu naplánovaného testu došlo k tomu, že se při diagnostických měřeních zjistila vibrace jednoho z ložisek na nízkotlakém dílu. V žádném případě se nerozkmitala celá turbína."

Ivan Mls, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme