Temelín stojí. První blok mění palivo, druhý má poruchu

Jaderná elektrárna Temelín od večerních 20 hodin nevyrábí elektřinu. První blok stojí od července kvůli pravidelné výměně paliva reaktoru a druhý museli energetici odpojit kvůli poruše.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Technici musí opravit přívod chladicí vody u jednoho z pomocných systémů generátoru. Provoz druhého bloku se má obnovit o víkendu.

Temelín v současnosti přechází z amerického na ruské palivo. Proto je nyní mimo provoz první blok. Druhý přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse.

Poslední odstávka druhého bloku kvůli pravidelné výměně čtvrtiny paliva skončila 2. července. Trvala 62 dní a oproti plánům se protáhla o dva týdny.

Elektrárna s 2000 megawatty má největší výkon v Česku. Do sítě ale zatím dodává méně než druhá tuzemská Jaderná elektrárna Dukovany. Můžou za to právě odstávky.

Martin Hromádka, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme