Temelín začal vyrábět elektřinu z ruského paliva

V jaderné elektrárně Temelín večer dokončili výměnu paliva v reaktoru prvního bloku. Palivo ruského TVELu tak nahradí štěpný materiál americké společnosti Westinghouse. Ruská firma se po výběrovém řízení v roce 2006 stala jeho dodavatelem na dalších deset let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové provozovatel elektrárny doufá, že se tak zvýší spolehlivost obou bloků a že nebude muset tak často dělat zkoušky, které osvědčují kvalitu regulace reaktoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v pořadu Stalo se dnes

„Palivo Westinghousu mělo trochu problémy s deformacemi, takže se muselo častěji zkoušet, jestli regulační orgány reaktoru správně fungují. Westinghouse je nicméně postupnými úpravami ve stavu, kdy je schopný dodávat palivo, které by vyhovělo,“ řekla Drábová.

Ruský TVEL je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě. Dodává ho do šestasedmdesáti jaderných reaktorů v šestnácti zemích Evropy a Asie, mimo jiné i do české jaderné elektrárny Dukovany. Problémy s dodávkami zatím nikde ve světě nebyly.

ČEZ plánuje výstavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín. Jestli budou také na ruské palivo zatím není jasné.

Igor Maňour, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme