Temelínem se bude zabývat česko-rakouská parlamentní komise

Jaderná elektrárna Temelín, stavba nových dálnic a koridorů mezi Vídní a Prahou nebo spolupráce v oblasti zahraniční politiky. Takovou agendu přivezl na návštěvu České republiky rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Pražskou cestu začal schůzkou s premiérem Mirkem Topolánkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Gusenbauer, M. Topolánek a K. Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Česko-rakouské vztahy jsou nadstandardní. S těmito slovy přišli před novináře rakouský kancléř a jeho český premiérský protějšek. Mráček na jinak blankytné obloze představují podle nich snad jen spory kolem Temelína.

Oba šéfové vlád se ale shodli, že ani jihočeská jaderná elektrárna se do bilaterálních vztahů obou zemí nesmí promítnout. A jak temelínský problém vyřešit? Dobrý základ podle Gusenbauera představuje dohoda z Melku uzavřená kvůli Temelínu mezi oběma státy.

Gusenbauer s Topolánkem oznámili, že Česko s Rakouskem vytvoří meziparlamentní komisi, která se Temelínem bude zabývat, a to přímo v areálu elektrárny. V budoucnu přibude i takzvaná Informační dohoda, skrze kterou si oba státy budou vyměňovat citlivá data o elektrárně.

Rakouští odpůrci Temelína v reakci na výsledky návštěvy kancléře Gusenbauera v Praze oznámili, že ve středu zablokují tři rakousko-české hraniční přechody. Od 10. hodiny bude na šedesát minut zastavena doprava na přechodech Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky a Guglwald/Přední Výtoň.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme