Temelínská elektrárna byla znovu odstavena

Nestabilita otáček turbogenerátoru při poslední ze série dynamických zkoušek způsobila dnes v noci odstavení prvního bloku jaderné elektrárny Temelín. Technici nyní generátor upravují a připravují obnovení štěpné reakce a opakování nejtěžší zkoušky podetapy do 55 procent výkonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O jakou závadu se přesně jedná popsal Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Po zregulování na takzvaný ostrovní režim došlo po minutě k nestabilitě otáček turbogenerátoru a následnému odstavení bloku."

Mluvčí také přiblížil další postup spouštění elektrárny. V nejbližších hodinách podle něj bude obnovena štěpná reakce, výkon reaktoru se zvýší na 38 procent a dojde k přifázování turbogenerátoru. Technici poté znovu připraví podmínky pro nejtěžší závěrečnou dynamickou zkoušku v takzvaném ostrovním provozu. "Pokud budeme úspěšní, požádáme a doložíme Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost splnění kritérií všech zkoušek, které probíhali v této podetapě, a požádáme jej o povolení ke zvýšení výkonu na 75 procent," dodal Nebesář.

Řízenou štěpnou reakci obsluha prvního bloku temelínské elektrárny obnovila kolem půl čtvrté odpoledne.

Marika Táborská, Jaroslav Mareš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme