Temelínský reaktor opět odstaven

Temelínská elektrárna opět stojí. Reaktor prvního bloku byl odstaven v pondělí krátce před 17. hodinou při jedné z dynamických zkoušek na nejaderném okruhu. V nynější etapě energetického spouštění s výkonem reaktoru do 100 procent, která začala ve čtvrtek večer, se tak stalo už podruhé. Operátoři nicméně ještě v pondělí v podvečer dostali souhlas s přípravou k opětnému nastartování reaktoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

temelínské věže | Foto: David Veis

V pátek - jen několik hodin po dosažení stoprocentního výkonu - regulační systém první blok odstavil kvůli nesouladu v regulaci napětí na generátoru. Příčinu neplánované odstávky už technici odstranili.

Jak ČRo 1 - Radiožurnálu sdělila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, páteční odstávka nijak neovlivnila jadernou bezpečnost. Podle ní bylo jen otázkou úprav na sekundárním okruhu, kdy Temelín přistoupí k dalšímu zvyšování výkonu. "Ten výkon se postupně bude zvyšovat až na povolených 100 procent a začnou testy, které jsou pro tuto výkonovou hladinu předepsány - samozřejmě pod dohledem našeho úřadu".

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme