Temelínský reaktor opět v provozu

Obsluha prvního bloku jaderné elektárny Temelín v neděli ve 3:20 opět nastartovala reaktor a udržuje ho na minimálním výkonu. Současně pokračují nezbytné testy, spojené s vyvedením reaktoru na minimální stabilizovaný kontrolovaný stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí Temelína Milan Nebesář s tím, že nadále probíhá nutné testování, žádné komplikace se zatím neobjevily.

Mluvčí elektrárny Milan Nebesář nicméně nevyloučil, že mohou nastat další problémy. To je ale stejné jako u každého jiného jaderného zařízení uváděného do provozu.

Reaktor se po nezbytných přípravách rozběhl téměř 32 hodin poté, co Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal souhlas s jeho opětovným spuštěním. Provozní personál odstavil reaktor 17. ledna, aby mohla být provedena revize zařízení primárního i sekundárního okruhu. Při kontrole byly také odstraněny nepřípustné vibrace přívodního potrubí páry.

Odpůrci jaderné energie se znovuspuštěním prvního bloku elektrárny Temelín nesouhlasí. Českému rozhlasu řekl šéf Hnutí Duha Jan Beránek, že elektrárna představuje zbytečné riziko a navíc poslední problémy ukazují na určité nedostatky v provádění testů. Ekologové se obávají, že Temelín může mít více skrytých vad.

Jiří Týc ze sdružení Jihočeští taťkové ale znovuobnovení chodu reaktoru podporuje. Podle něj není možné dokázat nezávadnost elektrárny, pokud nebude vyzkoušena za provozu.

Proti spuštění temelínského reaktoru se postavila i rakouská odbočka mezinárodní organizace ochránců přírody Greenpeace. Podle ní jde o provokaci. Podle české pobočky by se mělo počkat na závěry z posuzování vlivů elektrárny na životní prostředí. Podle mluvčího české pobočky Greenpeace Václava Vašků je uvedení Temelína do chodu nezodpovědné.

Nebesář popsal Českému rozhlasu, že pracovníci elektrárny zvyšují postupně výkon na 0,5 procenta jeho nominálního výkonu. Dále budou zahájeny zkoušky ionizačních komor, které slouží pro měření neutronového toku u reaktoru. Ty budou probíhat celý den a poté bude zvýšen výkon reaktoru na 2,5 procenta. Vše se připravuje na to, aby byl zítra v odpoledních hodinách výkon reaktoru 30 procent a pracovníci mohli roztočit turbínu a vyzkoušet opatření, která jsou připravena právě kvůli chvění.

Evropská komise je spokojena s vývojem kolem Temelína v posledních dvou měsících. Důkazem zlepšení atmosféry mezi českou a rakouskou vládou je podle komise odblokování kapitoly energetika pro vstupní rozhovory České republiky s Evropskou unií.

Evropská komise a také Německo se v prosinci zapojily do sporu mezi českou a rakouskou vládou o bezpečnost Temelína jako prostředníci. Dva a půl měsíce od společné dohody premiéra Zemana a kancléře Schüssela z Melku se teď dostavily první výsledky. Ve středu odblokovalo Rakousko jednání EU s ČR o kapitole Energetika. Ačkoliv energetická oblast není jednoduchá a nečeká se brzké uzavření jednání, změna rakouského postoje byla pro mnohé diplomaty převapením. Rakousko inicovalo jednání o energetice bez upozornění a přijalo většinu návrhů, které loni v listopadu odmítlo akceptovat, řekl ČRo nejmenovaný diplomat. Evropská komise teď čeká, co přinesou jednání českých a rakouských expertů o bezpečnosti Temelína a jeho vlivu na životní prostředí.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme