Temelínský reaktor začíná znovu pracovat

Po více než měsíční revizi probíhá spuštění jaderného reaktoru prvního bloku elektrárny Temelín. Závada na přívodním potrubí, kvůli které byl reaktor od 17. ledna odstaven, je nyní odstraněna a podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nic nebrání opětovnému spuštění elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když bylo o spuštění rozhodnuto už v pátek, podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře bude reaktor uveden do provozu až dnes. Proces obnovení štěpné reakce totiž trvá zhruba 30 hodin. Reaktor se nyní nastavuje na minimální stabilizovaný kontrolovaný stav a připravuje se k minimálnímu výkonu. Operátoři přesně stanoveným postupem vysunují z aktivní zóny reaktoru všechny skupiny celkem 61 řídících tyčí.

Jak v pátek řekla Drábová, nemá úřad sebemenší pochybnosti o tom, že je elektrárna v pořádku.

Drábová Českému rozhlasu řekla, že před udělením souhlasu musela elektrárna doložit, že všechny činnosti, které byly naplánovány pro revizi, proběhly, a to v souladu s požadavky na zajištění jaderné bezpečnosti.

Mluvčí Temelína Milan Nebesář popsal Českému rozhlasu proces, který bude spuštění reaktoru předcházet. Elektrárna se nyní zaměří na snižování koncentrace kyseliny borité v primárním okruhu a na vysunutí klastru z aktivní zóny.

Jak řekl mluvčí SÚJB Pavel Pitterman, úřad se neobává negativních reakcí rakouské veřejnosti.

Odpůrci jaderné elektrány s opětovným spuštěním řízené štěpné reakce nesouhlasí. Elektrárenská společnost ČEZ by měla podle nich se spuštěním počkat do výsledku posouzení vlivů elektrárny na životní prostředí podle česko-rakouské dohody z Melku, tedy nejméně do konce května. Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře ale případné protesty znovuspuštění elektrárny nezábrání. Dohodě z Melku podle něj tento krok neodporuje.

Jan Beránek z Hnutí Duha řekl Českému rozhlasu 1, že odpůrci jaderné energie se znovuspuštěním prvního bloku elektrárny nesouhlasí proto, že poslední události ukázaly na riziko skrytých vad Temelína. A vzhledem k tomu, že Česká republika musí už teď vyvážet elektřinu pod cenou, je zcela zbytečné takové riziko podstupovat.

Markéta Kaclová, Marek Hejduk, Simona Poláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme