Téměř v celém Česku hrozí kvůli suchu požáry, varují meteorologové

Téměř v celém Česku hrozí kvůli suchu a horku požáry. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která platí do nedělního večera. Meteorologové upozorňují, že vzhledem k teplému počasí většinou beze srážek se oblast se zvýšeným rizikem požárů dále rozšiřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči | Foto: Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje

Vysoké riziko požárů panuje v Praze, Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a kraji Vysočina. Míst s vysokým rizikem požárů přibývá také v Plzeňském, Jihočeském a Zlínském kraji. Na ostatním území je riziko požárů většinou střední.

Riziko vzniku požárů se bude podle meteorologů zvyšovat až do nedělního večera. „V neděli večer a v noci na pondělí očekáváme na většině našeho území srážky a riziko požárů se sníží,“ uvádí ČHMÚ.

Meteorologové také upozorňují, aby se lidé kvůli vyššímu nebezpečí vzniku požárů vyvarovali některých aktivit. „V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.“

Hasiči upozorňují, že kouření je v lesích zakázáno celoročně. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 tisíc korun. A pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 tisíc.

Odborníci varují, že požár může způsobit i rozžhavený výfuk (katalyzátor) automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy či jiných hořlavin.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme