Téměř všichni jsou pro přímou volbu prezidenta

Koaliční návrh na přímou volbu prezidenta má za úkol předložit ministerstvo spravedlnosti. Termín je 31. srpen letošního roku. Po ranní dohodě špiček koaličních stran tento termín dnes ministrovi Jiřímu Pospíšilovi zadala vláda. Současně se postavila neutrálně k poslaneckému návrhu Strany zelených na referendum o přímé volbě hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vhazování lístku do urny

Důvody neutrálního pohledu vlády k návrhu zelených vysvětlil premiér Mirek Topolánek (ODS): "Myslíme si, že skutečná diskuse a skutečné řešení tohoto problému Parlamentem České republiky je cestou rychlejší, než je cesta referendem. Klíčové v rozhodnutí vlády pak je, že zadala ministru spravedlnosti předložit vlastní vládní návrh přímé volby prezidenta."

Podle místopředsedy sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka je diskuse o změně volby prezidenta možná. Nechápe ale, proč by měla mít svůj vlastní návrh koalice, sociální demokracie, která už ho má i ve sněmovně, i Strana zelených. lepší by podle něj bylo, kdyby vznikl jeden text jako kompromis všech stran.

"Připadá mi to trochu podivné u věci, u které by měla vzniknout většina. A jestliže je tady shoda mezi politickými stranami, tady není zásadní spor, tak přece nic nebránilo vzniku komise, třeba na úrovni parlamentu. Připravoval by se návrh, který by byl průchodný ve sněmovně i Senátu. Takto se mi zdá, že se to drobí na celou řadu návrhů, každý bude mít svůj vlastní návrh, ale cesta k dohodě začne až pak," varuje Zaorálek.

Poslanecká sněmovna tedy bude projednávat vedle ministerské verze i poslanecký návrh sociálních demokratů, a také zelených, aby se o přímé volbě prezidenta uspořádalo referendum. Radiožurnálu to potvrdila místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová: "Dohodli jsme se, že tento návrh nestáhneme."

Postoj lidovců, kteří nechtějí referendum, obhajoval místopředseda KDU-ČSL David Macek: "Nepřipadá nám rozumné pořádat referendum o tom, zda občané chtějí přímou volbu prezidenta. Protože se ví, že chtějí. Byly by to vyhozené peníze."

Občanská demokratická strana není jednotná ohledně přímé volby. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř k novým návrhům dnes dodal, že pokud by zákon o přímé volbě hlavy státu legislativním procesem prošel úspěšně, není vyloučené, že za jiných ústavních podmínek ODS znovu deleguje jako kandidáta na post hlavy státu Václava Klause.

Přehrát

00:00 / 00:00

V poledních Ozvěnách dne mluvili o přímé volbě prezidenta místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová a místopředseda KDU-ČSL David Macek s moderátorem Radiožurnálu Janem Bumbou

Koalice není jednotná ani v případném způsobu přímé volby a ani v názoru, jestli má mít všemi občany volený prezident větší nebo menší kompetence než v současnosti.

Chcete přímou volbu prezidenta? Hlasujte v naší anketě!

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme