'Tendenční, spekulace, chybné.' Magistrát strhal audit, kvůli kterému skončil šéf hřbitovů Červený

Externí audit za více než 800 tisíc korun, kvůli kterému byl v lednu odvolán šéf Správy pražských hřbitovů Martin Červený, je v některých částech chybný, ba dokonce tendenční. Stojí to alespoň v interní zprávě magistrátního odboru kontrolních činností, jejíž plné znění má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený

Bývalý ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Auditní nález (...) působí tendenčně a nezachycuje všechny podstatné skutečnosti pro objektivní hodnocení," píše se kupříkladu na straně pět. Magistrátní kontroloři se v této části ohradili proti tvrzení auditorů z firmy Ernst&Young, podle kterých Správa pražských hřbitovů nedostatečně kontrolovala množství likvidovaného odpadu.

Tím mohlo podle nich u jedné z klíčových zakázek docházet k nehospodárnému nakládání s penězi. Podle auditorů totiž správa hřbitovů odpad nevážila a nemohla tak zkontrolovat, jestli sedí s vystavenými fakturami.

Rozkryl šmelinu, nebo chyboval při vedení pražských hřbitovů? Kontrolní výbor řeší odvolání Červeného

Číst článek

Pro připomenutí: hřbitovní odpad svážely Pražské služby za 11 milionů korun ročně. Po nástupu do funkce ale vypsal Červený novou veřejnou zakázku a noví dodavatelé zvládli odpad svážet za zhruba tři miliony korun. Jenže o této veřejné zakázce se auditoři podle tvrzení magistrátních úředníků nezmiňují, ačkoli se týká kontrolovaného období.

Podobně pak auditoři například Červenému vytýkali, že nedostatečně eviduje veřejné zakázky. V interním dokumentu ale magistrát naopak píše, že tato evidence "nemá oporu v žádném právním předpisu", a proto ji nelze po správě hřbitovů požadovat.

Za problematickou pak mají i samotnou metodu práce: konkrétně rozhovory se zaměstnanci správy hřbitovů, se kterými auditoři také pracovali. "Nejsou relevantním podkladem, nelze z nich činit závěry," konstatují úředníci.

Řízením Správy pražských hřbitovů je dočasně pověřen vedoucí technického úseku hřbitovů Karel Kobliha (ilustrační foto). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Audit za 800 tisíc na návrh ČSSD

Společnost Ernst&Young, která externí audit prováděla, na dotaz serveru iROZHLAS.cz nechce interní zprávu magistrátu komentovat. Podle svého vyjádření ji totiž nemá k dispozici.

„Zadavatel auditu nám žádné výhrady k naší auditní zprávě nesdělil. Žádný posudek tedy k dispozici nemáme a bez znalosti detailu se k němu nelze vyjádřit,“ vzkázal Tomáš Kafka, partner oddělení investigativních služeb a řešení sporů. „Za závěry zformulovanými v naší zprávě z auditu si nicméně plně stojíme,“ dodal ještě.

Nový šéf pražských hřbitovů

Řízením Správy pražských hřbitovů byl po odchodu Martina Červeného dočasně pověřen dosavadní vedoucí technického úseku hřbitovů Karel Kobliha. Praha na jaře vypsala na nového šéfa příspěvkové organizace na jaře výběrové řízení, radní ho ale nakonec zrušili. Údajně se nepřihlásili dostatečně odborně kvalifikovaní uchazeči. Nové řízení vypíše další rok.

Praha auditorům za zprávu, na které se mimo jiné podílela exposlankyně a bývalá místopředsedkyně Věcí veřejných Lenka Andrýsková, zaplatila 822 tisíc korun. Vznikla loni na návrh náměstka primátorky a pražského lídra ČSSD pro volby do sněmovny Petra Dolínka, který měl tehdy hřbitovní agendu na starosti.

Výsledky hospodaření na pražských hřbitovech ale na stůl dostal už jeho nástupce, radní Daniel Hodek (ČSSD). Podle něho byly výsledky „neuspokojivé“, na jeho návrh tak rada města tehdejšího šéfa Červeného zkraje roku sesadila. Ten však od začátku tvrdí, že jeho odvolání bylo účelové kvůli jeho snaze o zpřetrhání klientelistických vazeb spojených s organizací.

„Magistrátní odbor kontrol potvrdil moje přesvědčení, že audit Ernst&Young byl naprosto nedůvěryhodný, tendenční nebo špatně provedený. Odbor tím prokázal, že je nezávislý, nepodléhá politickým zadáním a je funkčním kontrolním orgánem,“ řekl Červený, který nyní působí na Institutu plánování a rozvoje Prahy.

'Utajená' zpráva

Situací okolo pražských hřbitovů se proto bude příští týden opět zabývat kontrolní výbor magistrátu. Ten má zatím k dispozici jen jakýsi výtah interní kontroly, nikoli celý dokument. „Budu tak žádat další materiály od příslušných odborných útvarů pražského magistrátu, které mi k projednání dané věci z mého pohledu chybí,“ uvedla jeho předsedkyně Jaroslava Janderová z ODS.

O poskytnutí interní zprávy přitom zastupitelé z výboru vedení magistrátu už dříve žádali, zatím však bez úspěchu. „Na jednání kontrolního výboru 6. září jsme dostali jen nic neříkající zprávu. Nikdo nám neřekl, že existuje nějaký materiál, který to skutečně věcně posuzuje. O tom jsme se dověděli neoficiálně,“ popsal Jakub Michálek z Pirátů a pražský lídr strany pro říjnové volby do sněmovny.

Pozadí pražského byznysu s hroby: šéfa hřbitovů úkolovala spojka z ČSSD

Číst článek

Zprávu vypracoval magistrátní odbor na žádost kontrolního výboru. Ačkoli dokument vznikl už na konci června, k zastupitelům se dodnes nedostal. Pirát Michálek proto spolu se zastupitelkou TOP 09 Evou Vorlíčkovou celou věc otevřeli i na pražském zastupitelstvu.

„Podle nás je potřeba, aby se zastupitelé s materiálem seznámili a přestal být utajován dokonce před kontrolním výborem. Podle nás je sporné, zda reálná pochybení Červeného byla natolik závažná, aby si zasloužil vyhazov,“ doplnil Michálek.

Primátorka prý o posudku neví

Primátorka Adriana Krnáčová z ANO se tehdy bránila, že o ničem neví. Stejně tak radní ČSSD Daniel Hodek, který má Správu pražských hřbitovů na starosti. Aktuální vyjádření k celé věci se serveru iROZHLAS.cz i přes opakované urgence nepodařilo do uzávěrky textu získat.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo pouze o pracovní koncept úřadu, neměli ho k dispozici členové rady ani zastupitelstva. Koncept tedy nebyl nikomu dalšímu oficiálně předán.“

Vít Hofman (mluvčí pražského magistrátu)

Šéfka magistrátního odboru kontroly Irena Ondráčková pro server iROZHLAS.cz vysvětlila, že se jedná o ryze interní zprávu, nikoli oficiální dokument. A právě proto ho prý zatím nikdo neobdržel.

„Musíme vidět originální dokumenty. Žádné zjištění z auditu, kromě dvou malých veřejných zakázek, potvrdit nemůžeme. Dokumentace, která byla přílohou (auditu), byla nedostatečná, abychom mohli prohlásit stejné závěry. Nejsou tam doklady, které by ta zjištění potvrzovaly,“ popsala Ondráčková a dodala: „Může se stát, že na originálu bude vidět ještě něco jiného.“

Podle ředitelky Ondráčkové je teď na kontrolním výboru, jestli se usnese a zažádá o řádnou finanční kontrolu, kterou její lidé mohou provést. „Očekáváme, že magistrát vydá pokyn. Pak si buď naší interní zprávu potvrdíme a bude oficiální, nebo se trochu změní,“ doplnila.

Hana Mazancová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme