Tendr na dodání náramků pro vězně vyhrála opět firma SuperCom

Tendr na dodání elektronických monitorovacích náramků pro vězně a některé obviněné vyhrála znovu firma SuperCom. Zvítězila už v únoru, posouzení nabídky vybrané firmy ale nepravomocně zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, důvodem byl netransparentní postup. Probační a mediační služba poté rozhodnutí zrušila sama. Po novém posouzení se dodavatelem stala stejná firma, uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereze Schejbalová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický náramek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Řízení u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže bylo zahájeno na základě návrhu zpochybňujícího postup zadavatele ve vztahu k posouzení mimořádně nízké nabídkové ceny, kterou obsahovala nabídka vybrané firmy SuperCom. Podle její nabídky vyjde pořízení náramků a provoz monitorovacího centra za šest let na 93 milionů korun.

Antimonopolní úřad zrušil nabídku na elektronické náramky pro vězně, v tendru našel chyby

Číst článek

„V červnu 2017 Probační a mediační služba zrušila své rozhodnutí o výběru vítězné nabídky a vrátila se ve výběrovém řízení o některé dílčí úkony zpátky: vytvořila novou hodnotící komisi, zadala vypracování nezávislého expertního stanoviska a vyžádala si od uchazečů dodatečné informace potřebné pro nové posouzení nabídek," uvedla Schejbalová. Po novém posouzení zvítězila stejná firma.

Podle ředitelky Probační a mediační služby Andrey Matouškové odstranila nová komise vytýkané nejasnosti a zároveň argumentačně posílila rozhodnutí služby o správnosti jejího výběru. Neúspěšní účastníci mohou do 15 dnů podat námitky k antimonopolnímu úřadu.

„Oceňuji, že nová hodnotící komise potvrdila, že jsme v prvním případě vybrali kvalitního dodavatele. Věřím, že zavedení takzvaných náramků do praxe nyní nebude stát nic v cestě," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Tendr na elektronické náramky pro vězně se opět odkládá. Začít fungovat by měly v příštím roce

Číst článek

V první fázi ministerstvo získá od SuperComu za 15,5 milionu korun 280 náramků, provoz monitorovacího centra a školení zaměstnanců. V dalších šesti letech bude moci využívat až 2000 zařízení podle aktuální potřeby.

Ministerstvo se o zavedení elektronického monitoringu snaží dlouhodobě, několik předchozích tendrů však zrušilo - naposledy proto, že nepřišla žádná nabídka. Tentokrát zvolilo formu soutěžního dialogu, kterého se zúčastnilo šest firem. Absolvovaly několik kol přímých jednání, každý ze zájemců o zakázku také úřadu na měsíc poskytl své výrobky k testování základních funkcí. Pět firem potom podalo konkrétní nabídku.

Náramky bude možné využít pro efektivnější kontrolu výkonu trestu domácího vězení a také pro některé vazebně stíhané lidi. Za jednu z hlavních výhod zařízení ministerstvo označuje možnost obviněného či odsouzeného zůstat v kontaktu s rodinou a docházet do zaměstnání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme