Tendr na provozovatele mýtného se zřejmě opět zpozdí. Proces brzdí jednání s Kapschem

Soutěž na nového provozovatele mýta se zřejmě znovu posune, a to až na začátek příštího roku. Vyplývá to z materiálů ministerského expertního týmu. Důvodem jsou mimo jiné složitá jednání se současným dodavatelem, firmou Kapsch, která by měla svému nástupci předat podrobnosti o fungování současného systému. Nový provozovatel má vybírat mýto od roku 2017.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Materiál považuje za reálný termín pro podpis smlouvy s novým provozovatelem nejdříve v září příštího roku.

Ministr dopravy Dan Ťok by měl podrobnosti k soutěži na provoz mýtného systému, vybírajícího miliardy korun od kamionových dopravců, představit vládě koncem měsíce.

Ťok v květnu představil nového šéfa mýtného expertního týmu Jana Chovance. Tehdy plánoval, že soutěž vypíše ideálně spolu s datem předání základních parametrů výběrového řízení kabinetu.

Podle mluvčího úřadu Tomáše Neřolda ale není nový harmonogram sestavený napevno. "Držíme se přesně úkolů které nám vláda dala. Příští týden dostane řídicí výbor k mýtu základní parametry zadávací dokumentace a následně je dostane vláda tak, jak si vyžádala," uvedl tiskový mluvčí.

K žádnému posunu proti termínům, které stanovila vláda, prý nedojde. "Vládní usnesení nám v žádném případě neukládalo vypsat soutěž nyní," dodal Neřold.

Mýtné | Foto: Český rozhlas

Úředníci údajně považují termíny stanovené v pracovním dokumentu spíše za optimistické odhady. Ve státní správě je totiž nutné dodržet zákonem určené lhůty pro jednotlivé kroky. Je proto možné, že se budou oddalovat.

Stát bude nejprve potřebovat písemnou smlouvu s Kapschem. Chce po něm, aby předal část know-how nástupci.

Za to mu bude muset zaplatit formou jednacího řízení bez uveřejnění, k čemuž je potřeba schválení rady vlády pro informační systémy. V případě, že by částka přesáhla 300 milionů korun, jí navíc bude muset odsouhlasit vláda.

K dohodě s Kapschem by podle materiálu mohlo dojít až na konci roku. Příprava na vypsání samotné soutěže může pokračovat poté. Harmonogram by mohlo narušit případné odvolání některého z účastníků k antimonopolnímu úřadu.

Kvůli potížím v projektovém týmu se podle ČTK část vedení resortu přiklání k myšlence vypsat opět výběrové řízení na mýtného manažera.

Výběr externího poradce ministr Ťok krátce po svém nástupu zrušil s tím, že není potřeba a nahradil jej právě interním týmem složeným z úředníků a najatých expertů zvenčí.

ČTK, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme