Tendr na stíhačky pro naši armádu může skončit krachem

Z výběrového řízení na nákup nadzvukových letounů pro naši armádu odstoupily další dvě firmy - konsorcium EADS vyrábějící letouny Eurofighter a francouzská společnost Mirage. Po předchozím odchodu společností Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing zbývá ve výběrovém řízení pouze jediná firma. Tou je britsko-švédské konsorcium BAe-Systems, které nabízí letouny Gripen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka to ale neznamená definitivní konec výběrového řízení. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, výběrové řízení nadále probíhá v původně stanovených termínech a příslušné materiály budou 30. září předloženy vládě. Ta pak přijme konečné rozhodnutí.

V zájmu prestiže České republiky je ministerstvo podle Tvrdíka nyní povinno zvažovat nabídku posledního uchazeče, který zůstal ve hře. Nabídka bude vyhodnocena na základě kritérií stanovených vládou.

Podle ministra Tvrdíka vláda nakonec nemusí vybrat žádného zájemce o dodávku nadzvukových letounů, případně může výběrové řízení zcela zrušit. Kabinet se totiž v současné době ocitá ve zcela nové situaci. Tvrdík připomněl, že cílem tendru bylo zajištění obranyschopnosti země, ale při respektování ekonomických možností státu. Důvody, které vedly čtyři z původních pěti účastníků řízení k odstoupení ze soutěže, ministr nechtěl komentovat.

Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas považuje vzniklou situaci za ostudu pro Českou republiku. Podle Nečasova stranického kolegy, místopředsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petra Koháčka kabinet posledního zájemce, který zůstal ve výběrovém řízení - konsorcium BAe-Systems - zvýhodňoval oproti ostatním účastníkům. Koháček je přesvědčen, že vláda tohoto uchazeče preferovala svými smlouvami o smlouvách budoucích.

Zástupce Pentagonu, který si nepřál být jmenován, potvrdil Českému rozhlasu ve Washingtonu, že tendr na nadzvuková letadla porušuje podmínky americké vlády. Podle naší tamní zpravodajky Olgy Krupauerové zdroj totiž zdůraznil, že prodej letadel upravují velmi přísná vládní pravidla. Podmínky výběrového řízení stanovené českou vládou však těmto pravidlům nevyhovují.

Petr Vavrouška, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme