Správa hmotných rezerv zrušila tendr na miliony testů do škol

Tendr na dodání dalších 5,6 milionu antigenních testů do škol musela Správa státních hmotných rezerv po skoro dvou týdnech zrušit. Ani jedna ze čtyř přihlášených firem nesplnila podmínky zakázky. Současné zásoby testů by měly školám vystačit nejméně do příštího pátku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování žáků na covid-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do tendru se přihlásily pouze čtyři firmy. Své nabídky mohly podávat do pátku minulého týdne. Ani jedna z nich ale nakonec neuspěla.

„Bohužel ani jedna z firem nesplnila zadávací podmínky. A to ani v dodatečném termínu. A tak jsme museli všechny ty firmy vyloučit,“ potvrdil šéf Správy hmotných rezerv Pavel Švagr s tím, že o ukončení tendru už informoval ministra školství Roberta Plagu (za ANO). 

„Státní hmotné rezervy musí tu soutěž opakovat. Vzhledem k tomu, jakým způsobem máme zajištěny a rozvezeny testy do škol, to samozřejmě znamená určitou nejistotu v tom, jestli budou antigenní testy dodány po sedmém, respektive 10. květnu,“ uvedl k tomu v pondělí na tiskové konferenci Plaga.

Školáci měli testy z nového tendru používat právě od 10. května. Současné zásoby by tak školám měly vystačit aspoň do příštího pátku. Podle Plagy je zrušený tendr zároveň příležitostí, jak zrychlit zavedení PCR testů do škol.

,Hon na dodavatele´ 

Dodávku nově vysoutěžených testů Plagův resort očekával už 3. května. Správa hmotných rezerv opakovaně varovala, že termín je šibeniční. Celý tendr se navíc zdržel kvůli tomu, že ministerstvo zdravotnictví muselo správě hmotných rezerv poslat specifikaci pro nákup testů nadvakrát. V prvním dokumentu mylně uvedlo, že by se mohlo jednat i o testy z hlenu nebo stolice.

Testy PCR budou ve školách nejdříve v červnu, uvedl Arenberger. Kubek by žáky testoval hromadně

Číst článek

Správa státních hmotných rezerv vypsala nový tendr kvůli konci nouzového stavu už podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Do takzvaného dynamického nákupního systému se přihlásilo 32 firem. Nabídku podala každá osmá. „Řada rádoby odborníků testy jen kritizuje. Prakticky se pořádal hon na jejich dodavatele,“ zdůvodnil Švagr.

Nového tendru se odmítla zúčastnit například české firma Masanta, která do škol dodala čínské testy Singclean. „Stali jsme se hromosvodem politických nálad i všech covidových problémů v zemi,“ uvedl k tomu její šéf Martin Ladyr. Společnost Tardigrad International Consulting, která do škol dodala miliony čínských testů značky Lepu, Radiožurnálu řekla, že se k novému tendru nebude vyjadřovat.

Ze skladů Správy hmotných rezerv už do škol dorazilo asi 7,6 milionu testů z dřívějších tendrů správy hmotných rezerv a ministerstva vnitra. Žáci se do lavic začali postupně vracet od 12. dubna.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme