Do sporu o Hadí lázně se vloží ombudsmanka Šabatová. Kvůli kroku Staňka řeší podnět k žalobě

Sporem kolem Hadích lázní v Teplicích se bude zabývat veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Jak zjistil iROZHLAS.cz, ombudsmanka v úterý obdržela podnět k podání žaloby k ochraně veřejného zájmu proti rozhodnutí bývalého ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) zbavit klasicistní budovu památkové ochrany. Někdejší šéf resortu status kulturní památky Hadím lázním odňal poslední den ve funkci, podle svých slov se tak snažil odblokovat letitý pat.

Původní zpráva Teplice (Aktualizováno: 9:11 15. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odňal Hadím lázním v Teplicích po 60 letech statut kulturní památky

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odňal Hadím lázním v Teplicích po 60 letech statut kulturní památky | Foto: Iveta Lhotská / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Obdrželi jsme podnět k podání žaloby. Paní ombudsmanka se věcí bude zabývat v nejbližších týdnech,“ řekl pro iROZHLAS.cz šéf sekretariátu David Slováček. Ombudsmanka Anna Šabatová je nyní na dovolené, k případu se tak zatím nechtěla vyjadřovat. „Musím se s tím případem nejdříve seznámit,“ uvedla pouze.

Památkáři k Hadím lázním: Kulturní památku nelze zbourat, nemovitost v památkové zóně ano

Číst článek

Exministr Antonín Staněk o odnětí památkové ochrany Hadím lázním v centru Teplic rozhodl 31. července, tedy poslední den v úřadu. Na twitteru to posléze zdůvodnil tím, že tak odblokoval letitý pat, během kterého objekt stále více chátral. „Přišlo mi lepší a logické dát Hadím lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat,“ napsal Staněk. 

Jeho krok přišel podle serveru Neovlivní jen šest dní poté, co ministerstvo kultury obdrželo rozklad k celé věci. Majitel Hadích lázní Jaroslav Třešňák se jím snažil zvrátit původní zamítavé stanovisko resortu.

Podnikatel loni sponzoroval prezidentskou kampaň prezidenta Miloše Zemana. Přispěl letáky v hodnotě přes tři miliony korun. Že by ke zvratu v deset let se táhnoucím sporu o Hadí lázně přispěly možné kontakty Třešňáka na Hrad, odmítl prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

„S panem Staňkem ani s kýmkoli jiným jsem na toto téma nehovořil,“ napsal v SMS zprávě Mynář na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Vyloučil také, že by se na Hrad s žádosti o pomoc obrátil přímo Třešňák. „Kancelář prezidenta republiky v této záležitosti oslovena nebyla. Stejně tak jsem já ani Kancelář prezidenta republiky nebyli pověřeni jakýmkoli vyjednáváním v této věci,“ doplnil.

Chátrající lázně

Proti rozhodnutí Staňka se již nelze odvolat. Je však právě možné podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Pokud by tak ombudsmanka učinila, sporem by se zabýval místně příslušný krajský soud, v tomto případě tedy zřejmě Městský soud v Praze.

Vedle Šabatové může žalobu podat také Nejvyšší státní zastupitelství. „Do současné doby Nejvyšší státní zastupitelství neobdrželo žádný podnět v tomto smyslu,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Petr Malý.

K možnosti, že by správní žalobu iniciovalo samo státní zastupitelství, se nechtěl Malý příliš vyjadřovat. „O využití, či nevyužití tohoto oprávnění nelze dopředu podávat informace. V obecné rovině, jakékoliv vyjádření k věci by mohlo zpochybnit nezávislost a nestrannost případného přezkumu,“ doplnil.

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odňal Hadím lázním v Teplicích po 60 letech statut kulturní památky | Foto: Iveta Lhotská / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Staňkův postup nyní kritizují především památkáři. Podle šéfa ústeckého Národního památkového ústavu Petra Hrubého teď klasicistnímu komplexu hrozí demolice. „Kulturní památku nelze nechat zbourat, nemovitost v městské památkové zóně lze nechat zbourat. To je zásadní rozdíl mezi ochranou formou kulturní památky a objektem v památkové zóně,“ upozornil.

‚Zcela mimo racionální uvažování.‘ Hadí lázně nejsou po letech památkou, rozhodl před odchodem Staněk

Číst článek

Památkáři dosud odmítali vydat souhlasné stanovisko ke všem návrhům podnikatele Třešňáka na obnovu lázní. Plány developera, který chtěl do rekonstrukce investovat až 200 milionů korun, totiž podle nich počítaly i se stržením budovy, na jejímž místě by měl vzniknout nový objekt.

Podobná situace podle Hrubého nastala už v roce 2007, kdy Třešňák koupil secesní Městské lázně v Teplicích jako kulturní památku. Na jeho návrh ministerstvo kultury status odebralo a Třešňák je na základě posudku statika nechal zbourat. Strženy byly i dva činžovní domy z 19. století uprostřed teplické památkové zóny, na jejichž místě jsou nyní obchodní domy.

Před odnětím statusu kulturní památky nabídku na odkup Hadích lázní dostalo od podnikatele Třešňáka vedení Teplic. Materiál je nyní na radě a čeká se na zpracování odborných posudků.

„Musíme nejdřív vědět, v jakém stavu ty lázně jsou. Pan Třešňák více než rok tvrdil, že jsou na spadnutí, v havarijním stavu, a teď je prodává jako bezvadnou stavbu, byť staršího typu,“ popsal pro iROZHLAS.cz primátor Hynek Hanza (ODS) s tím, že posudky by měly vzniknout do dvou měsíců.

Kristýna Guryčová, Christine Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme