Nejvyšší soud potvrdil trest v kauze fotky teplických prvňáků. Naznačoval vyhlazení ‚nežádoucích etnik‘

Komentář pod fotografií prvňáků teplické základní školy byl podle Nejvyššího soudu jednoznačně nenávistným projevem a nelze jej vydávat za černý humor nebo obhajovat svobodou vyjadřování. Soud odmítl dovolání Vítězslava Kroupy, který za své příspěvky a komentáře dostal 16 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Soud rozhodl neveřejně už v létě, nyní zpřístupnil plné odůvodnění ve své databázi.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ stálo v Kroupově komentáři pod fotkou třídy na facebooku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské a arabské děti. „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ stálo v Kroupově komentáři pod fotkou třídy na facebooku.

Trest za nenávistný komentář? Soudkyně v rozsudku napsala, že v žádném případně nemohlo jít o vtip

Číst článek

Podle Nejvyššího soudu Kroupa naznačoval možnost vyhlazení „nežádoucích etnik“ v plynových komorách, tedy stejným způsobem, jako nacisté systematicky usmrcovali Židy za druhé světové války.

„Takovéto výroky jsou však v demokratickém právním státě založeném na úctě k ústavně zaručeným právům občana a člověka neakceptovatelné a je nutné na ně reagovat trestním postihem,“ stojí v rozhodnutí.

Nejvyšší soud neuvěřil tvrzení obhajoby, že šlo o černý humor, a odmítl možnost vypracování jazykovědného znaleckého posudku. „O humor se zcela jednoznačně nejednalo, a to nikoliv pouze z důvodu absence emotikonů, ale především z důvodu celkového kontextu, ve kterém byl komentář napsán a do kterého byl zasazen, a s ohledem na extrémně pravicovou orientaci obviněného,“ konstatovali soudci.

Podle dovolání byl Kroupa v podstatě odsouzen za „nesprávné názory“, ani to však není podle Nejvyššího soudu pravda. „Zastávání určitých hodnot či názorů trestně postihováno není a být nemůže. Naopak veřejné podněcování k nenávisti či projevování sympatií k nenávistným hnutím trestní postih za podmínek stanovených v trestním zákoníku vyžaduje,“ napsali soudci.

‚Krásné bílé sny‘

Kroupa byl odsouzen také za to, že na sociální síti zveřejnil obrázek říšské orlice s hákovým křížem a nacistů Hermanna Göringa a Adolfa Hitlera. Snímek Hitlera se zdviženou pravicí doplnil komentářem „Krásné bílé sny, Přátelé.“

Advokát dostal napomenutí za výroky o prvňácích z Teplic. ‚Překračuje důstojné jednání,‘ uvedla komora

Číst článek

Obhajoba v dovolání vyčítala soudům, že neupřesnily, se kterým konkrétním hnutím Kroupa sympatizoval. Odkaz na „soudobou neonacistickou scénu“ je prý nedostačující, a to tím spíš, že nacismus představovaný Hitlerem a Göringem je mrtvým hnutím. I v tomto směru Nejvyšší soud rozsudek potvrdil.

„Neonacistické hnutí jako celek v žádném případě není ‚mrtvým‘ hnutím a existuje i v současné době, byť původní hnutí (německý nacismus), na které neonacistické hnutí navazuje, již neexistuje,“ stojí v rozhodnutí.

Podle Nejvyššího soudu byly Kroupovy projevy na sociální síti „zcela nefalšovanou a prostou propagací neonacismu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme