Na teplické oslavě byl kromě Paroubka a Hniličky i krajský policejní ředitel Husák
Sobotní oslavy narozenin exposlance Petra Bendy se zúčastnil podle zjištění Radiožurnálu i liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. V teplickém hotelu Prince de Ligne se podle deníku Blesk navzdory protikoronavirovým opatřením setkaly desítky lidí. Mezi nimi i Jiří Paroubek nebo Milan Hnilička z ANO, který kvůli tomu rezignoval na post poslance. A k rezignaci nyní vyzval policejní prezident prostřednictvím mluvčí také Husáka.
Husák se ke zjištění Radiožurnálu ze dvou důvěryhodných zdrojů i přes četné urgence během celého odpoledne nevyjádřil.
Účastníci se dopustili hned několika provinění vůči vládním opatřením proti šíření koronaviru. Namátkou: nenošení roušek a respirátorů, nedodržení zákazu vycházení, ubytování hostů, které je možné pouze v případě výkonu povolání a podnikání, nebo shromáždění více než dvou lidí z různých domácností.
Vyvození „osobní odpovědnosti“ nyní od krajského policejního ředitele očekává ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který to uvedl na twitteru.
Na zjištění Radiožurnálu v pondělí večer reagoval i policejní prezident Jan Švejdar prostřednictvím mluvčí Policejního prezidia Kateřiny Rendlové: „Policejní prezident byl o této záležitosti informován, s panem ředitelem Husákem už hovořil, jeho účast hodnotí jako nepřijatelnou a neomluvitelnou. Stejně tak nepřijatelná je pro něj skutečnost, že pan ředitel Husák jako policista neučinil žádné kroky k tomu, aby zjevné porušování vládních nařízení řešil.“
Husák by podle Švejdara neměl dál setrvávat na místě krajského ředitele v Libereckém kraji. Mluvčí také dodala, že se nyní záležitostí zabývá odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia.
Několikanásobný škraloup
Nejde o první skandál za Husákovu policejní kariéru. Policii v Liberci vede od roku 2013, předtím stál v čele policejní ochranné služby, ale v této funkci nemohl pokračovat kvůli chybějící bezpečnostní prověrce.
Paroubek, Hnilička i Šlégr. Desítky lidí o víkendu slavily v teplickém hotelu exposlance Bendy
Číst článek
A opustit musel v roce 2012 i předchozí vysoký post, a to pozici náměstka policejního prezidenta, údajně kvůli příliš těsným vazbám na lobbistu Romana Janouška.
V roce 2011 ho totiž vyfotografoval deník Blesk, jak v pražském Obecním domě sedí u stolu s bývalým primátorem Pavlem Bémem, kterému dělají společnost známý pražský podnikatel Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek.
Husák svou účast na schůzce vysvětloval tak, že šel náhodou kolem a stavil se jen na jednu limonádu. Nicméně nabídl rezignaci, kterou přijal tehdejší policejní prezident Petr Lessy o rok později, když lobbista Janoušek srazil v opilosti autem ženu. Lessy to zdůvodnil tak, že nechtěl, aby byla policie jakkoliv zpochybňována.
Husák nicméně tehdy popíral, že by kauza Janouška s jeho odchodem souvisela.
Jágr, Špotáková a další sportovci podporují setrvání Hniličky v čele Národní sportovní agentury
Číst článek
Policejním prezidentem byl v letech 2005 až 2007. I během svého šéfování policie čelil kritice – třeba během roku 2006, když ho novináři deníku Mladé fronty přistihli, jak jede na rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha autem rychlostí 190 kilometrů za hodinu.
Z postu ale rezignoval až o rok později kvůli jiné kauze. Mimo jiné v souvislosti s prověřováním jeho role v korupční kauze biolíh. Husák si totiž podle Mladé fronty Dnes v roce 2006 před pozatýkáním biolihového gangu často telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.