Na teplické oslavě byl kromě Paroubka a Hniličky i krajský policejní ředitel Husák

Sobotní oslavy narozenin exposlance Petra Bendy se zúčastnil podle zjištění Radiožurnálu i liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. V teplickém hotelu Prince de Ligne se podle deníku Blesk navzdory protikoronavirovým opatřením setkaly desítky lidí. Mezi nimi i Jiří Paroubek nebo Milan Hnilička z ANO, který kvůli tomu rezignoval na post poslance. A k rezignaci nyní vyzval policejní prezident prostřednictvím mluvčí také Husáka.

Původní zpráva Teplice (Aktualizováno: 21:05 25. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Husák byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu

V Teplicích slavil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Husák se ke zjištění Radiožurnálu ze dvou důvěryhodných zdrojů i přes četné urgence během celého odpoledne nevyjádřil.

Účastníci se dopustili hned několika provinění vůči vládním opatřením proti šíření koronaviru. Namátkou: nenošení roušek a respirátorů, nedodržení zákazu vycházení, ubytování hostů, které je možné pouze v případě výkonu povolání a podnikání, nebo shromáždění více než dvou lidí z různých domácností.

Vyvození „osobní odpovědnosti“ nyní od krajského policejního ředitele očekává ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který to uvedl na twitteru.

Pokud se plk. Husák účastnil akce v Teplicích, dopustil se tím porušení vládních nařízení. Očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, urychleně kázeňsky vyřeší.

20:35 – 25. 01. 2021

22 430

Na zjištění Radiožurnálu v pondělí večer reagoval i policejní prezident Jan Švejdar prostřednictvím mluvčí Policejního prezidia Kateřiny Rendlové: „Policejní prezident byl o této záležitosti informován, s panem ředitelem Husákem už hovořil, jeho účast hodnotí jako nepřijatelnou a neomluvitelnou. Stejně tak nepřijatelná je pro něj skutečnost, že pan ředitel Husák jako policista neučinil žádné kroky k tomu, aby zjevné porušování vládních nařízení řešil.“

Husák by podle Švejdara neměl dál setrvávat na místě krajského ředitele v Libereckém kraji. Mluvčí také dodala, že se nyní záležitostí zabývá odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia.

Několikanásobný škraloup

Nejde o první skandál za Husákovu policejní kariéru. Policii v Liberci vede od roku 2013, předtím stál v čele policejní ochranné služby, ale v této funkci nemohl pokračovat kvůli chybějící bezpečnostní prověrce.

Paroubek, Hnilička i Šlégr. Desítky lidí o víkendu slavily v teplickém hotelu exposlance Bendy

Číst článek

A opustit musel v roce 2012 i předchozí vysoký post, a to pozici náměstka policejního prezidenta, údajně kvůli příliš těsným vazbám na lobbistu Romana Janouška.

V roce 2011 ho totiž vyfotografoval deník Blesk, jak v pražském Obecním domě sedí u stolu s bývalým primátorem Pavlem Bémem, kterému dělají společnost známý pražský podnikatel Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek.

Husák svou účast na schůzce vysvětloval tak, že šel náhodou kolem a stavil se jen na jednu limonádu. Nicméně nabídl rezignaci, kterou přijal tehdejší policejní prezident Petr Lessy o rok později, když lobbista Janoušek srazil v opilosti autem ženu. Lessy to zdůvodnil tak, že nechtěl, aby byla policie jakkoliv zpochybňována.

Husák nicméně tehdy popíral, že by kauza Janouška s jeho odchodem souvisela.

Jágr, Špotáková a další sportovci podporují setrvání Hniličky v čele Národní sportovní agentury

Číst článek

Policejním prezidentem byl v letech 2005 až 2007. I během svého šéfování policie čelil kritice – třeba během roku 2006, když ho novináři deníku Mladé fronty přistihli, jak jede na rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha autem rychlostí 190 kilometrů za hodinu.

Z postu ale rezignoval až o rok později kvůli jiné kauze. Mimo jiné v souvislosti s prověřováním jeho role v korupční kauze biolíh. Husák si totiž podle Mladé fronty Dnes v roce 2006 před pozatýkáním biolihového gangu často telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme