Za úmrtí Roma v Teplicích nemůže policejní zákrok, příčinou byl pervitin, vyplývá z pitevní zprávy

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost. Vyplývá to ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. V úterý o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video ze zásahu policistů v Teplicích se objevilo i na sociálních sítích | Foto: Reprofoto Romea

„Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ sdělila Poláčková.

Rodina zemřelého Roma v Teplicích podala trestní oznámení na Policii České republiky

Číst článek

Jakékoli další podrobnosti sdělit odmítla s ohledem na probíhající trestní řízení.

„Více informací vám v tuto chvíli k tomuto případu neřeknu, protože dosud nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí v trestní věci. V případu je vedeno trestní řízení a to je ze zákona neveřejné,“ uvedla pro iROZHLAS.cz.

Bez odpovědi tak nechala dotazy, zda případ dál prověřují pracovníci odboru vnitřní kontroly, nebo jej již uzavřeli a s jakým výsledkem.

Zákrok v Teplicích

Policisté 19. června zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří rovněž poškozovali cizí auta. Jeden z nich byl podle policistů agresivní a hlídku napadl. Policisté proto použili donucovací prostředky, podle natočeného amatérského videa mu klečeli na zádech a částečně i na krku. Šestačtyřicetiletý muž poté v sanitce zemřel.

Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Za policisty stojím. Použité hmaty a chvaty patří k nejmírnějším, hájí zákrok v Teplicích policejní šéf

Číst článek

K důkladnému a nezávislému vyšetření mužovy smrti vyzvala česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Lidé demonstrovali kvůli zesnulému Romovi v Teplicích či Ústí nad Labem.

Incident vyvolal velkou pozornost i ve světě. Proti policejnímu zákroku v Teplicích protestovali lidé před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti, členové romské komunity v Kosovu uspořádali protestní pochod k českému velvyslanectví v Prištině.

Rada Evropy požádala o nezávislé vyšetření smrti Roma, k tomuto požadavku se připojilo i Rusko.

Policie od začátku vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítala. Uvedla, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař konstatoval předávkování drogami, což později potvrdila pitva.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme