V senátních volbách na Teplicku zvítězil primátor Hanza z ODS, volební účast byla velmi nízká

Novým senátorem za Teplicko byl v sobotu zvolen teplický primátor Hynek Hanza (ODS). Ve finále doplňovacích voleb porazil ředitele gymnázia Zdeňka Bergmana (za hnutí Senátor 21). Po sečtení výsledků ze všech okrsků získal Hanza 57,17 procenta hlasů. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu.

Tento článek je více než rok starý.

Teplice (Aktualizováno: 16:11 13. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Teplic a nově zvolený senátor Hynek Hanza (ODS)

Hanza se v případě zvolení stane nástupcem Jaroslava Kubery (ODS), který v lednu náhle zemřel. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Hanza po zvolení řekl, že se vzdá všech krajských funkcí včetně postu krajského zastupitele, aby mohl skloubit práci senátora i teplického primátora.

Na Teplicku skončil první den druhého kola senátních voleb. Účast se odhaduje na 8,5 procenta

Číst článek

„Podle mě se tyto funkce dobře doplňují, politika na pozici primátora se dá dobře přenášet do návrhů zákonů, protože ten střet s běžným životem, si myslím, že je potřeba, aby měl v senátorských zákonech významnou stopu,“ popsal Hanza.

Doplnil, že v Senátu chce navázat na svého předchůdce Jaroslava Kuberu (ODS). Chce prosazovat ochranu osobních svobod jedinců a optimalizaci státu na efektivní úroveň, která podle něj slouží, nikoliv káže. „To jsou nejzásadnější věci, které se musí prolínat do všech zákonů. Nejvíc by bylo dobré zákony co nejvíce zjednodušit, zmenšit, aby byly pochopitelné pro občany,“ doplnil.

Z vítězství se ale Hanza tolik neradoval a řekl, že oslavu bude provázet vzpomínka na zesnulého předchůdce. „Přál bych si, abych neměl tyhle starosti a mohl se o ten mandát starat dál pan Kubera,“ dodal nový senátor s tím, že vítězství je trochu hořké.

Nízká volební účast

Hlasovat přišlo jen 9,26 procenta voličů, což je druhá nejnižší účast v dosavadní historii doplňovacích voleb do českého Senátu. Méně lidí přišlo jen k doplňovacím senátním volbám v Praze 10 v září 2014, a to 8,75 procenta. 

Hanza se v případě zvolení stane nástupcem Jaroslava Kubery (ODS), který v lednu náhle zemřel. Hanzovovo zvolení bude znamenat i to, že senátorský klub ODS bude mít 19 členů stejně jako dosud nejpočetnější klubu Starostů.

Porážka Bergmana, který před dvěma lety podlehl i Kuberovi, pak nechá Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 šestičlenným.

Na uspořádání Senátu volby na Teplicku nic významně nezmění. Rozložení sil bude platit až do podzimu, kdy se v říjnu spolu s krajskými uskuteční řádné senátní volby na třetině území republiky.

Teplicka se podzimní senátní volby týkat nebudou. Vítěz doplňovacích voleb se totiž ujme senátního mandátu na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.

PROFIL HYNKA HANZY

  • Primátor Teplic (od roku 2018), teplický zastupitel (od 2010), zastupitel Ústeckého kraje (od 2016). V čele města před necelými dvěma lety vystřídal Jaroslava Kuberu, který se rozhodl po 24 letech ve funkci nepokračovat. Členem ODS je od roku 1997, jeho otec patřil k zakladatelům strany v Teplicích.
  • V Senátu chce Hanza upozorňovat na historickou průmyslovou zátěž Teplicka a zdůrazňovat potřebu směřování státních investic právě tam, a také akcentovat otázku sociálního smíru v regionu.
  • Hanza se narodil 14. října 1977 v Teplicích, vystudoval bakalářský obor na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci. Při škole a po ní prošel řadou zaměstnání, pracoval i jako kurýr, nakonec se začal věnovat činnosti realitního makléře, působil i jako ředitel realitní kanceláře.
  • V komunálních volbách kandidoval už v letech 1998 a 2002, uspěl až na podzim 2010, kdy se rovnou stal i náměstkem primátora, o čtyři roky později byl zvolen prvním náměstkem

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme