Soudce Čapek čelí kárnému řízení kvůli Bendově oslavě. Jeho šéf odmítl upřesnit, jaký navrhl trest

Teplický soudce Miroslav Čapek podle zjištění Radiožurnálu čelí kárnému řízení kvůli údajné účasti na lednové nepovolené oslavě padesátých narozenin bývalého vlivného člena ČSSD Petra Bendy. Kárný návrh na Čapka podal jeho nadřízený, předseda teplického soudu Jan Tichý. Kvůli oslavě už skončil ve funkci třeba liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, poslanec za ANO Milan Hnilička nebo ředitel teplické věznice Petr Blažek.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslava se odehrála koncem ledna v hotelu Petra Bendy v centru Teplic

Oslava se odehrála koncem ledna v hotelu Petra Bendy v centru Teplic | Foto: Ladislav Křivan / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Sděluji, že kárné řízení bylo zahájeno,“ řekl Radiožurnálu Jan Tichý.

Víc sdělit nechtěl. Ani to, jaký trest pro soudce Čapka navrhuje. „To bohužel sdělit nemohu, nejprve se s návrhem musí seznámit kolega Čapek, aby se jeho obsah nedozvídal z médií,“ řekl.

Benda a jeho party zatím bez trestu. ‚Hlídka věděla, že hotel je otevřený,‘ píše se přitom ve zprávě policie

Číst článek

Podání návrhu potvrdila i Jana Humplíková z Nejvyššího správního soudu, který bude Tichého kárný návrh řešit. Kdy to bude, ale zatím není jasné, termín dosud stanovený nebyl.

Předseda teplického soudu Tichý v médiích už od března tvrdil, že soudce na oslavě byl a že má na to dost důkazů. Které to jsou ale nesdělil. „S důkazy, které přicházejí v úvahu, nemohu (a nebudu) nikoho seznamovat mimo rámec kárného řízení,“ řekl Radiožurnálu už v květnu.

Nakonec ale Tichý s podáním návrhu čekal až skoro do posledního dne. Zákon mu totiž diktuje, aby žalobu podal nejdéle šest měsíců ode dne, kdy se o provinění dozvěděl. Podle Tichého byl posledním možným termínem 26. červenec.

Naopak soudce Čapek od počátku odmítá, že by byl hotelu Prince de Ligne na teplickém Zámeckém náměstí, kde se oslava konala. „Na žádné oslavě pana Bendy jsem nikde nebyl. Znám pouze Mgr. Jana Bendu advokáta, což má být jeho bratr. Navíc je známo, že víkendy trávím zásadně mimo Teplice na chalupě, protože se starám o matku. Tu jsem ale v daný víkend měl doma, protože se mi podařilo jí získat termín na očkování covid-19 a pak jsem ji odvážel zpět na chalupu,“ prohlásil.

„A při mých rizikových diagnózách, které mám, jako například diabetes, se zásadně vyhýbám styku s více lidmi. Celé je to nesmysl a nevím kde se toto tvrzení vzalo. Navíc nejde o lidi, se kterými bych měl vůbec co si říct,“ doplnil.

Výsledkem kárného řízení bývá obvykle srážka z platu.

Pokuty od hygienické stanice

Kvůli party rozdávala tresty také ústecká hygiena. Za nenošení roušky exšéfovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi, členovi rady České televize Jiřímu Šlégrovi a Vlastimilu Dvořákovi mladšímu, členu Bendovy rodiny, shodně udělila sankci ve výši 10 tisíc korun. Všichni tři podle šéfky stanice Lenky Šimůnkové už v březnu pokutu zaplatili.

Případ navíc řeší i teplický magistrát, který se zabývá samotnou účastí lidí na oslavě, která byla tou dobou kvůli protiepidemickým opatřením nepovolená. Správní řízení ale podle mluvčího magistrátu Robina Röhricha ještě neskončilo.

Na lednové oslavě bylo několik desítek lidí, kromě Bendy, jeho přátel a rodiny, tam byl třeba bývalý premiér Jiří Paroubek, exposlanec a místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, liberecký krajský ředitel Vladislav Husák, poslanec Milan Hnilička za ANO nebo ředitel teplické věznice Petr Blažek. Poslední tři jmenovaní ve funkcích skončili.

Artur Janoušek, Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme