V Ústí nad Labem se sešlo kolem 200 lidí na demonstraci proti rasové diskriminaci

Kolem 200 lidí se v sobotu odpoledne sešlo v Ústí nad Labem na shromáždění proti rasismu a diskriminaci, které uspořádala nově vznikající romská politická strana Roma Luma. Minutou ticha uctili přítomní památku Roma, který zemřel 19. června v Teplicích krátce po zásahu policistů.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové v Ústí nad Labem protestovali proti rasové diskriminaci. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Nejsme menšina, jsme národ, hrdý národ,“ zaznělo na demonstraci, jejíž účastníci žádali nejen objektivní vyšetření případu, ale také rovný přístup Romů k práci a vzdělání a bezpečí pro své rodiny a své děti.

Pieta za zemřelého Roma přerostla v protest proti policii. ‚Ztratili jsme nad tím kontrolu,‘ řekl organizátor

Číst článek

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z mužů na zemi a měl zjevná zranění. Když se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Trestní oznámení

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl již dříve policejní mluvčí. Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství také již dříve řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.

Lidé se v Ústí nad Labem sešli s transparenty proti rasové diskriminaci. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Rodina zemřelého Roma podala už na konci června na policii trestní oznámení, žádá také oponentní pitvu a objektivní vyšetření události.

Podobná demonstrace by se měla uskutečnit v neděli odpoledne v Teplicích, ta však nemá oficiálního organizátora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme