Za policisty stojím. Použité hmaty a chvaty patří k nejmírnějším, hájí zákrok v Teplicích policejní šéf

Zásah proti muži v Teplicích byl podle vedení policie Ústeckého kraje přiměřený.„Použité donucovací prostředky patří mezi ty nejmírnější. Je jednoznačně vyloučena příčinná souvislost mezi zákrokem policistů a úmrtím osoby,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák na čtvrteční tiskové konferenci. Policie popsala průběh zákroku minutu po minutě. Kdy přesně ztratil muž vědomí ale nedokázala říct.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 17:53 24. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V sobotu zasahovala teplická policie proti mladému muži pod vlivem drog. Ten následně zemřel v sanitce během převozu do nemocnice. | Foto: Policie ČR

V sobotu zasahovala teplická policie proti mladému muži pod vlivem drog. Ten následně zemřel v sanitce během převozu do nemocnice. Na sítích se později objevilo video ze zásahu, kde je vidět, jak policisté na mladíka zaklekli. Police ale odmítá, že by měli na smrti muže podíl.

Vyšetřete smrt Roma po policejním zákroku v Teplicích, vyzvala Česko Rada Evropy

Číst článek

Pitva zemřelého podle náměstka krajského policejního ředitele Zbyňka Dvořáka neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Policisté zopakovali, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Šéf ústecké policie Jaromír Kníže i jeho náměstek také řekli, že užité hmaty a chvaty jsou řazené mezi nejmírnější donucovací prostředky. Zasahující policisté se podle Knížete s mužem nejprve snažili komunikovat, ten ale zvýšil svou agresivitu. „Stojím za zákrokem policistů. To, že při něm zemřel člověk je mi líto,“ uvedl Kníže.

Dvořák dodal, že policista, který muže zaklekl, se chvat několikrát pokusil ukončit, muž ale reagoval silným odporem a hrozilo zranění zadrženého i policistů.

Kníže také blíže popsal průběh celého zákroku. „Nahlášeny byly dvě osoby, které poškozovaly majetek a následně přešly do vedlejší ulice. Na místo policie dorazila ve 14.59 a nalezla jednoho muže, který ležel na zemi. Vydával nesrozumitelné výkřiky, oháněl se kolem sebe a měl na těle známky drobných poranění,“ uvedl.

Incident minutu po minutě

14.59 - Hlídka dorazila na místo

15.11 - Přijíždí sanitka přivolaná policisty. Po příjezdu nakládá muže do vozidla

15.28 - Sanitka z místa odjíždí. Ve voze je následně zahájena resuscitace

15.45 - Ošetřující lékař v teplické nemocnici konstatuje smrt pacienta

„Policisté se pokoušeli s mužem komunikovat, ten se ale snažil strhnout je na zem, oháněl se přitom rukama, kopal okolo sebe a policistu i kousl. Vzhledem k tomu, že zde došlo k útoku na úřední osobu, byl muž vyzván k zanechání svého jednání a když tak neučinil, bylo použito donucovacích prostředků,“ vysvětlil Kníže.

Podle Knížete bylo zřejmé, že muž vykazoval příznaky použití omamných a psychotropních látek. „Neprodleně po zahájení zákroku byla na místo přivolaná záchranka. Muž přitom na zemi stále komunikoval a ošetření odmítal. Zdravotnická záchranná služba na místo dorazila v 15.11 hodin. Po příjezdu naložila v součinnosti s policisty muže do záchranného vozidla. Tam byla následně zahájena resuscitace, v 15.28 služba z místa odjela. V 15.45 v teplické nemocnici ošetřující lékař konstatoval smrt pacienta,“ popsal. Kníže také uvedl, že v tuto chvíli není schopen říct, zda muž ztratil vědomí už před naložením do vozidla.

Tisková konference policie Ústeckého kraje, zleva státní zástupce Radim Kadleček, šéf krajské policie Jaromír Kníže, náměstek Zbyněk Dvořák | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Sobotní incident policie prověřuje jako nedovolené nakládání s drogami, za které hrozí 10 až 18 let vězení. Šetří také násilí proti úřední osobě a přestupek proti občanskému soužití.

Dvořák také ujistil, že se policie zabývá všemi projevy nejen na sociálních sítích, které směřují k podněcování trestného činu, nenávisti, násilí nebo vyhrožují s cílem působit na orgány veřejné moci. „V současné době už probíhá vyšetřování trestného činu vyhrožování s cílem působit na orgány veřejné moci, kdy jsme zahájili trestné stíhání jedné osoby,“ uvedl.

Krajská policie požádala veřejnost, aby jí poskytla záznamy, které mohou přispět k objasnění incidentu. Uvedla, že žádné vlastní záznamy ani záběry z uličních kamer nemá. Hlídka kamerami disponovala, ale velitel hlídky nerozhodl o jejich použití, a tak nebyly zapnuté.

piv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme