‚Řešení se přímo nabízí.‘ Za komentář pod fotkou teplických prvňáčků dostal Kroupa podmínku

Okresní soud v Teplicích ve čtvrtek napodruhé potrestal autora nenávistného komentáře pod fotografií prvňáčků z místní základní školy. Vyměřil mu podmíněný trest vězení na 16 měsíců s odkladem na tři roky. Před rokem soud Vítězslava Kroupu viny zprostil, odvolací soud ale rozsudek zrušil a vrátil případ do Teplic. Čtvrteční verdikt není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce ani obžalovaný k soudu nedorazili.

Teplice (Aktualizováno: 14:32 16. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Text pod fotografii dětí na sociální síti doputoval z počítače připojenému v Dánsku, kde Kroupa pracuje. Ilustrační foto. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Do zmíněné první třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotografii dětí zveřejnil regionální Deník a na sociální síti pak někteří lidé pod fotografii psali nenávistné komentáře.

Advokát muže, který měl podněcovat k nenávisti: Komentář byl černý humor, sám jsem se zasmál

Číst článek

Kroupa podle soudu komentoval snímek větami: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“

Podle soudkyně Lucie Yakut už nyní bylo prokázáno, že profil na sociální síti, na kterém komentáře vyšly, patří Kroupovi.

Muži hrozilo vězení od šesti měsíců do tří let za tento čin a za to, že na sociální síti zveřejnil fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Státní zástupce navrhl podmíněně odložený trest ve výměře dvou let s odkladem na tři až čtyři roky. „Podstatné je, že došlo k uznání viny, nicméně z naší strany byl navrhován trest přísnější, především s ohledem na trestní minulost obžalovaného, bude zváženo podání odvolání,“ řekl novinářům státní zástupce Ondřej Langr.

Nejde o humor

Komentář pod fotkou sedmačtyřicetiletý Kroupa zveřejnil v listopadu 2017. Soudkyně Lucie Yakut uvedla, že polehčující okolností je doba, jaká od skutku uplynula. Soud doplnil dokazování na základě pokynů krajského soudu o výslech několika svědků. Jeden z nich uvedl, že s Kroupou přes facebook komunikoval.

Soud rozhodne o komentáři pod fotkou prvňáčků. ‚Trestat humor je znak všech totalit,‘ uvedl obhájce

Číst článek

Kroupa sám odmítl vypovídat, při pondělním hlavním líčení nevyužil možnosti závěrečného slova, skutků nelitoval. To, že je spáchal, je podle soudkyně dále prokázáno tím, že profilové jméno na facebooku je podobné jménu obžalovaného, komentář byl psán z Dánska v době, kdy tam byl Kroupa.

Obhájce Michael Mann hájil v závěrečné řeči svobodu slova. Trvá na tom, že popsaný skutek není trestným činem. „Bez ohledu na to, kdo ho psal, psal ho jako slovní hříčku, bez úmyslu někoho podněcovat. Trestat humor je znak všech totalit,“ řekl obhájce, podle něhož ani opakované líčení nerozptýlilo pochybnosti o tom, že uvedený profil patří obžalovanému. Navrhl proto zproštění klienta.

V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz pak řekl, že se sám tomuto komentáři zasmál. „Než jsem převzal zastoupení a viděl to na internetu, tak jsem se tomu zasmál,“ dodal s tím, že humor nikdy k ničemu nepodněcuje.

Proč za nenávistný komentář o dětech nepadl trest? Facebook odmítl dát informace, stojí v rozsudku

Číst článek

Komentář pod fotkou prvňáků nepovažuje soud za humor tak, jak to uvedl Kroupův obhájce v závěrečné řeči. Je to podle soudu přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

„V žádném případě nebylo možno dospět k závěru, že komentář by byl byť zcela nevhodným vtipem či žertem ze strany obžalovaného, rozhodně se nejednalo o humor,“ uvedla soudkyně. Obsahem komentáře je podle ní odkaz k „řešení“ ve formě vyvražďování v plynových komorách tak, jak se to dělo za druhé světové války Židům. „Odkaz na takovýto postup lze vyhodnotit jako projev nenávisti a její podněcování,“ uvedla soudkyně.

Z nálezu ústavního soudu podle Yakut mimo jiné vyplývá, že právo menšiny na vyjádření politického postoje nesmí být zaměňováno za právo libovolnými prostředky hlásat zlo.

Rozhovor s Vítězslavem Kroupou z 16. listopadu 2017

Vy jste komentoval fotografii prvňáků z Teplic. Chtěl bych se vás na to zeptat, protože z vašeho komentáře může vyplývat, že byste je chtěl poslat do plynu. Jak jste to myslel?
Počkejte, to si špatně vysvětlujete.

Napsal jste: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to taky nenapadlo!!!“. Jak jste to tedy myslel?
Ale to je mezi námi, to bych vám asi nevysvětlil.

Tak to zkuste...
V Teplicích na Plynárenské bydlí kamarád, jemuž jsem to komentoval. Znám ho jen přes facebook.

Z vašeho komentáře se zdá, že navrhujete poslat děti z první třídy do plynu...
Ne, to jsem samozřejmě nechtěl.

Jak jste to tedy myslel?
Vy si to tak vysvětlujete, protože to je vytrženo z kontextu, úplně z něčeho jiného. Něco, co s tím nemá nic společného.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme