Další nadprůměrný říjnový den, třetina stanic hlásí rekordy. Nejtepleji bylo v noci v Karviné

Sobota byla stejně jako pátek v Česku nadprůměrně teplá, nové rekordy má třetina ze 160 stanic, kde se měří aspoň 30 let. Nejtepleji bylo ještě v noci v Karviné, kde teploměr ukázal 24,3 stupně Celsia. Odpoledne bylo 24 stupňů v Opavě a Pohořelicích na Brněnsku. Dosavadní maxima, která se v sobtou přepisovala, byla často z roku 2019. Uvedla to Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplý podzim by měl ještě tento týden vydržet

Sobota byla stejně jako pátek v Česku nadprůměrně teplá, nové rekordy má třetina ze 160 stanic, kde se měří aspoň 30 let. Nejtepleji bylo ještě v noci v Karviné | Foto: Michaela Vydrová

Teplotní rekord velmi pravděpodobně padl také v pražském Klementinu, kde se údaje zaznamenávají od roku 1775. Dosavadní maxima, která se v sobtou přepisovala, byla často z roku 2019. Uvedla to Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Na některých stanicích bylo večer a v noci tepleji než přes den,“ upozornila Hujslová. Počasí zejména na Moravě a ve Slezsku totiž v noci bylo pod vlivem teplého jižního větru a jen těsně nenastala tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia.

Severní Evropa se připravuje na lijáky. Nepojedou některé trajekty, lidé budují bariéry proti záplavám

Číst článek

Teploty pro konkrétní datum se přitom nyní zaznamenávají mezi 22.00 předchozího dne a 22.00 daného dne. Na některých místech tak teplotní rekordy pro 21. říjen pocházejí z noci, třeba v Mošnově na Novojičínsku a Lednici na Břeclavsku, kde bylo v noci 24,1 stupně Celsia, ale v sobotu odpoledne už se zde teploty tak vysoko nevyšplhaly. Podobně v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku bylo v noci 24 stupňů, odpoledne už jen 23,8 stupně. Noční teplota v Karviné rekord z roku 2019 nepřepsala.

V sobotu odpoledne bylo maximem 24 stupňů Celsia v Opavě a Pohořelicích, teploty na obou místech přepsaly hodnoty z roku 2019. V Opavě tehdy bylo 23,9 stupně, v Pohořelicích 20,8 stupně.

Na druhou polovinu října nezvykle vysokou teplotu v sobotu odpoledne meteorologové zaznamenali také v brněnských Tuřanech a Troubsku na Brněnsku, kde teploměr shodně ukázal 23,8 stupně.

Teplý podzim je projev obřího problému, upozorňují klimatologové. Odchylka od normálu byla výrazná

Číst článek

Na rozdíl od pátku nebyly v sobotu podle Hujslové takové rozdíly mezi Čechami a Moravou se Slezskem. Ve východní části republiky se sice teploty šplhaly výše, ale i například ve středních Čechách se dostaly ke 22 stupňům Celsia. V Klementinu teplota vystoupala na 20,9 stupně Celsia. Pro 21. říjen je zde přitom jako rekord zaznamenaných 20,5 stupně z roku 2008.

Za pátek meteorologové v Česku evidují teplotní rekordy na pětině míst ze 160 s třicetiletou řadou měření. Nejvýše podle podvečerních údajů teploměr vystoupal na 24,1 stupně Celsia ve stanici Byňov u Nových Hradů na Českobudějovicku. Vlivem vrcholícího přílivu teplého vzduchu ale teplotu 24 stupňů a více nakonec v noci naměřilo osm stanic. Údaj z Karviné bude v tabulkách spadat až do sobotního dne, protože ho teploměr ukázal ve 23.20.

V neděli se má ochladit, teploty by neměly přesáhnout 17 stupňů Celsia. Už v noci přijdou podle předpovědi od západu přeháňky nebo déšť, ojediněle se mohou objevit bouřky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme