V Česku padaly teplotní rekordy. V Dyjákovicích na jihu Moravy naměřili 14,7 stupně Celsia

Česko ve středu zažilo velmi teplý den, podle meteorologů byl až „předjarní“. Rekordy pro 24. leden padly nebo byly vyrovnány na 53 ze 168 stanic, které fungují alespoň 30 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejtepleji bylo v jihomoravských Dyjákovicích, kde naměřili 14,7 stupně Celsia. Na této stanici to ale nový rekord nebyl, sdělila Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zároveň foukal velmi silný vítr, který na některých místech dosahoval hodnot mohutné vichřice.

Padaly rekordy

„Přes naše území přechází frontální systém, v jehož teplém sektoru jsme se trochu ohřáli,“ uvedli meteorologové.

Pocitové teploty přes 60 stupňů Celsia? Organizátory Australian Open trápí klimatické změny

Číst článek

Nový rekord padl například ve středočeské Tuhani, kde bylo 14,4 stupně Celsia. Další maxima zaznamenali třeba v Brandýse nad Labem, kde bylo 14,2 stupně, v Českých Budějovicích - Rožnově se teplota dostala na rovných 14 stupňů, v Pohořelicích pak na 13,9 stupně Celsia.

Vítr byl ve středu podle Beaufortovy stupnice někde jen stupeň pod orkánem. Na polské straně Sněžky bylo naměřeno 180 km/h, na Luční boudě 107 km/h, v Nové Vsi v Horách 100 km/h.

„Čím východněji z hlediska České republiky, tím slabší nárazy. Hodnoty přesahující 72 km/h končí – velmi přibližně – na linii mezi Znojmem a Jeseníkem, přičemž ale ještě i na Šeráku byl náraz skoro 98 km/h,“ uvedli meteorologové na síti X.

Silný vítr způsobil také komplikace v dopravě. Zhruba na dvaceti místech spadly na koleje stromy. Hasiči Správy železnic kvůli tomu zasahovali hlavně v Praze, na Plzeňsku, Liberecku, Českobudějovicku, Chebsku a Chomutovsku.

Poblíž Jíloviště u Prahy odpoledne havarovalo osobní auto, na které spadl strom. Sedmašedesátiletý řidič utrpěl zranění. Mezi obcí Hřensko na Děčínsku a státní hranicí s Německem se pak na silnici svalil pískovcový blok o velikosti osobního auta.

Několikatunový balvan prorazil zátěžový plot. Nikdo se nezranil. Silnice I/62 je zavřená, hrozí tam pád dalších kamenů.

Večer a v noci budou nárazy větru částečně slábnout, neměly by přesáhnout 72 km/h. Za studenou frontou dnešního systému se pak trochu ochladí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme