Česko zažilo nejteplejší půlrok za 250 let, hlásí pražské Klementinum

Z údajů meteorologů, které naměřili od dubna do září v pražském Klementinu, vyplývá, že průměrná teplota v tu dobu byla nad 20 stupňů Celsia. V Klementinu měří teplotu od roku 1775. Nadprůměrně teplo ale bylo od jara v celém Česku. Zároveň málo pršelo a rozšířilo se tak sucho, které je podle projektu Intersucho na 55 procentech území.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Nejtepleji bylo podle meteorologů v září 1798, kdy bylo v průměru 19,4 stupně. Následovalo září 1947 s průměrem 19,1 stupně a září 1810 a 2016, kdy průměrná teplota dosáhla shodně k 19 stupňům. Naopak největší zima byla v září v roce 1912, v průměru bylo 10,1 stupně.

Ceny pečiva porostou. Kvůli extrémním podmínkám se urodilo málo pšenice

Číst článek

Z hlediska celého období od dubna do konce září je druhá nejvyšší průměrná teplota z roku 1811 a činí 18,9 stupně. Na třetím místě skončil rok 2003 s 18,5 stupně a na čtvrtém rok 1834 s 18,3 stupně Celsia.

„Letošní rok výrazně vyčnívá o víc než stupeň Celsia, zatímco mezi desítkou dalších roků v pořadí jsou rozdíly v desetinách,“ doplnili meteorologové.

Nadprůměrně teplé počasí letos panovalo od jara ale v celém Česku, například duben a květen se dokonce staly nejteplejšími od roku 1961. Teplo ale doprovázel nedostatek srážek, rozšířilo se tak sucho.

V současné době je podle autorů projektu Intersucho na 55 procentech území, z toho na 12 procentech je výjimečné. Výrazně horší situace je v hlubších vrstvách než povrchových. I tam se ale bude situace v příštích dvou týdnech zhoršovat, protože podle předpovědi bude teplo a jen minimum srážek.

lng, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme