Na třetině stanic v Česku padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Brodě nad Dyjí 21,4 stupně

Na zhruba třetině meteorologických stanic v Česku měřících 30 a více let ve čtvrtek padly teplotní rekordy. Nejvyšší teploty zaznamenaly jihomoravské stanice. Nejvýše z celé republiky vystoupala rtuť v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, a to na 21,4 stupně Celsia. Řekl to František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zhruba třetině meteorologických stanic v Česku měřících 30 a více let ve čtvrtek padly teplotní rekordy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rekordy byly pokořeny na 55 ze 154 stanic, které měří nejméně 30 let. Velká část nejvyšších teplot ze stanic, kde byly překonány teplotní rekordy, připadal na Jihomoravský kraj. Kromě Brodu nad Dyjí bylo například v Lednici na Břeclavsku naměřeno 21,2 stupně a v Pohořelicích na Brněnsku rovných 21 stupňů.

Vysoko se rtuť dostala také třeba v sousedním Zlínském kraji. Nejtepleji tam bylo v Kroměříži, kde meteorologové naměřili 20 stupňů Celsia. Dosavadní kroměřížský rekord z roku 2001 činil 17,2 stupně Celsia.

#pocasi Noc na dnešek byla na téměř 60 % stanic měřících alespoň 30 let rekordně teplá, mimo jiné i na 5 stanicích s delší řadou měření než 100 let – v Praze Klementinu (10,5 °C), Klatovech (10,2 °C), Teplicích (9 °C), Semčicích (8,1 °C) a na Milešovce (6,2 °C).

07:28 – 12. 03. 2020

4

Už noc na čtvrtek přinesla mimořádné oteplení. Rekordy padly v noci na skoro 60 procentech stanic, které měří alespoň 30 let. Nová maxima pro čtvrteční noc přepsalo i pět stanic s víc než stoletou historií včetně pražského Klementina, kde naměřili 10,5 stupně Celsia. V Klementinu se zaznamenává teplota od roku 1775.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme