Teplotní rekordy padly na 46 stanicích. V Řeži bylo 31,5 stupně

Celkem na 46 meteorologických stanicích s minimálně 30letou dobou měření ve čtvrtek padly teplotní rekordy pro 8. září. Vůbec nejtepleji bylo v Husinci - Řeži u Prahy, a to 31,5 stupně Celsia, což ale tamní rekord není. Hranice tropického dne, tedy alespoň 30 stupňů Celsia, byla do čtvrté hodiny odpoledne dosažena na 13 místech Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunečné počasí (ilustrančí foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Mezi nejteplejší místa čtvrtka patřilo okolí Prahy a Středočeský kraj. Přes 30 stupňů naměřili třeba také v Teplicích. Právě tam byl překonán dosavadní rekord až z roku 1911, který měl hodnotu 29 stupňů Celsia. Nové maximum je 30,5 stupně.

Tropický den zažili například i lidé v Brandýse nad Labem, Doksanech, Tuhani, Hradci Králové, Kralupech nad Vltavou nebo Poděbradech.

V České republice je momentálně 143 stanic, které měří alespoň 30 let. Nové rekordy tak zaznamenala téměř třetina z nich. Nejnižší nové maximum padlo v Desné v Jizerských horách, kde bylo 24,1 stupně Celsia.

Nevypalujte trávu a pozor na nedopalky, varují meteorologové před vyšším rizikem požárů

Číst článek

Vysoké teploty budou pokračovat i v dalších dnech. „Podle dnešních předpokladů až do příštího pátku 16. září bude převládat slunečné počasí s nejvyššími odpoledními teplotami v rozmezí převážně 26 až 30 stupňů," uvedl ve čtvrtek František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Vzhledem k malé nebo žádné oblačnosti a prodlužující se noci budou rána chladná, v době kolem východu Slunce se teploty vzduchu budou pohybovat mezi 10 a 15 stupni Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme