Teploty mají nadále klesat. Mrazy ohrožují nemocné i bezdomovce

Česko zasáhly silné mrazy a v dalších dnech se má ještě ochlazovat – koncem týdne mohou teploty klesnout až k minus 30 stupňům Celsia. Extrémní mrazy mohou ohrozit chronicky nemocné lidi nebo bezdomovce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci ve Zlíně dostali polévku

Bezdomovci ve Zlíně dostali polévku | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Nízké teploty se šíří z Ruska, zasáhnou tedy nejprve Moravu. „Kolem mohutné tlakové výše se středem nad Ruskem bude na naše území zesilovat příliv studeného kontinentálního vzduchu od východu, a proto se nejdříve studený vzduch projeví na severovýchodě Moravy a Slezska,“ potvrzuje Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Na konci týdne prý můžou teploty ojediněle klesnout až k minus 35 stupňům Celsia.

Nízké teploty mohou způsobit škody v průmyslu a energetice nebo i při zásobování. Také železničáři dnes zaznamenali vliv mrazu – na Vsetínsku a Břeclavsku našli zlomené koleje. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally mají železničáři v problémových oblastech zvýšenou pohotovost, mohou mimo jiné nařídit strojvůdcům nižší rychlost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel azylového domu Armády spásy v Ostravě Jan František Krupa potvrdil Radiožurnálu připravenost na přijetí bezdomovců

Stejně jako v létě ohrožují extrémní teploty i v zimním období nejvíce chronicky nemocné lidi. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek varuje před podceněním:

„Samozřejmě náhlá změna teploty zatěžuje kardiovaskulární aparát pacientů, kteří jsou chronicky nemocní se srdcem, s vysokým krevním tlakem, s plícemi, s průduškami. Pro ty všechny je to velká zátěž. Potom je to podobné jako v létě – doporučujeme se těm výkyvům teploty vyhnout, pokud je to možné, zdržovat se spíše doma a dobře oblečeni si zajít zařídit jen to, co je nejnutnější.“

Odborníci také upozorňují na to, že není vhodné pít alkohol. Rozšiřuje totiž cévy a to znamená vyšší tepelné ztráty, i když člověk má subjektivně pocit tepla. Nedoporučuje se ani přílišná fyzická námaha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová informovala ve Světě o deváté o opatřeních připravených pro bezdomovce

Také zařízení pro bezdomovce jsou připravena na větší nápor. Potvrzuje to například ředitel azylového domu Armády spásy v Ostravě Jan František Krupa:

„Máme připravená místa, ve kterých umíme schovat před mrazem až 60, 70 lidí. Někteří už toho využívají v předchozích dnech. Tím, že přituhne, očekáváme vyšší nárůst a na tu volnou židli jsme připraveni přijmout ještě dalších 20, 30 lidí, pokud to bude potřeba.“

Pražské charitativní organizace rozšířily nabídku nočního azylu

V Praze denně spolupracují charitativní organizace pečující o lidi bez domova – Naděje, Armáda spásy, Charita a Centrum sociálních služeb. „Předáváme si informace o volných kapacitách a případně tam lidi posíláme,“ informuje ředitelka pražské pobočky Naděje Petra Lakatošová.

Naděje v Praze disponuje 160 lůžky v noclehárnách a azylových domech. „Minulý čtvrtek jsme ještě otevřeli na noc nízkoprahové denní centrum, kam mohou lidé bez domova přicházet od půl desáté večer. Úkryt zde najde zhruba 100 lidí. Nejedná se o klasická lůžka, lidé tady sedí na zemi a jde o takový úkryt před mrazem, aby byli lidé uchráněni před újmou na zdraví nebo na životě,“ vysvětluje ředitelka.

Lůžka Naděje jsou zaplněná, ve zmíněném denním centru u Bulhara je volno ještě pro 25 lidí. Bezdomovci sem přicházejí i přes den, denně využije místních služeb zhruba 350 lidí, někteří i vícekrát – svědčí o tom okolo 600 vydaných jídel denně.

Petra Lakatošová vysvětlila způsoby, jakými sdružení Naděje s bezdomovci pracuje | Foto: Šárka Ševčíková

„Kromě toho máme terénní program – pracovníci denně kromě středy objíždějí určené zastávky na Praze 1, 4 a 5 a přivážejí lidem na ulici teplý čaj, jídlo, polévku, teplou polévku a ošetřují je přímo na ulici,“ dodává Lakatošová.

Magistrát hlavního města Prahy odmítl kvůli drahému provozu nafukovací halu pro bezdomovce, kterou mu chtěl darovat jeden podnikatel. Svolal však schůzku se zástupci charitativních organizací.

„Domluvili jsme se, že pokud klesnou noční teploty třikrát za sebou pod minus pět, otevřeme denní centra a magistrát je bude financovat,“ říká Petra Lakatošová.

Náměstek primátora Ivan Kabický navíc slíbil, že pokud klesnou tři noci pod minus deset, město je připraveno postavit stany.

Podle sčítání, které proběhlo na pokyn magistrátu před dvěma lety, žije v Praze okolo 4000 lidí bez domova. V České republice od začátku roku umrzlo už 9 bezdomovců.

Lucie Husárová 1, Ota Nehasil, Lucie Maňourová, Ivana Šulcová, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme