V Javorníku padl lednový teplotní rekord. Meteorologové tam naměřili 19,6 stupně Celsia

V Javorníku v Olomouckém kraji v neděli ráno meteorologové naměřili 19,6 stupně Celsia, dosud nejvyšší lednovou teplotu v Česku. Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z Vaňova v Ústí nad Labem z 29. ledna 2002. Rekordy pro Nový rok v neděli zaznamenalo zhruba 80 procent ze 162 stanic s alespoň třicetiletou řadou měření, řekl Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pondělí podle předpovědi přijde ochlazení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, déšť, ilustrační foto

Na začátku nového týdne se má podle předpovědi ČHMÚ ochladit, nejvyšší denní teploty by v pondělí neměly přesáhnout 12 stupňů Celsia a v úterý deset stupňů. | Foto: René Volfík | Zdroj: René Volfík

Rekordní teplota z Javorníku je nezvykle z doby kolem 04.00 ráno. Na této stanici překonala dosavadní novoroční maximum 12,2 stupně Celsia z loňského roku.

Nadprůměrné teploty na Vánoce už navždy? Zatím nelze dělat dalekosáhlé závěry, říká šéf meteorologů

Číst článek

Nedělní hodnota z Javorníku je zároveň dosud nejvyšší novoroční teplotou v Česku, v tomto směru překonala 15,7 stupně Celsia z loňského roku v Kopistech na Mostecku.

Vedle závětří Jeseníků bylo na počátek roku nezvykle teplo také v jižních Čechách. V Českých Budějovicích – Rožnově teploměr ukázal 19,4 stupně Celsia, v Třeboni 18,9 stupně.

Na počasí v Česku má vliv velmi až extrémně teplý vzduch, který sem proudí ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ na silvestra, kdy také na většině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy.

Letošní přelom roku je na řadě míst teplotně rekordní podobně jako před rokem. Stejně jako na silvestra v neděli teploměr ukázal víc než 18 stupňů Celsia také třeba v Neumětelech na Berounsku, zastavil se na hodnotě 18,7 stupně.

Silvestr má po sobotě novou nejvyšší teplotu pro tento den v Česku. V Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech bylo 18,2 stupně Celsia.

Nový rekord za celý prosinec má po posledním dni loňska 28 dlouhodobě měřících stanicích včetně pražského Klementina.

Na začátku nového týdne se má podle předpovědi ČHMÚ ochladit, nejvyšší denní teploty by v pondělí neměly přesáhnout 12 stupňů Celsia a v úterý deset stupňů. Mrznout ale nadále nebude ani v noci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme