Teplý podzim pokračuje, v jižních Čechách padlo sedm teplotních rekordů

V neděli na jihu Čech padaly teplotní rekordy. Na sedmi místech, kde se teploty pravidelně sledují alespoň 20 let, byly překonány dosavadní nejvyšší naměřené hodnoty. Nejtepleji bylo na Prachaticku ve Volarech – 23,8 stupně Celsia.

Volary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplý podzim by měl ještě tento týden vydržet | Foto: Michaela Vydrová

Rekordy byly překonány také například v Byňově u Nových Hradů na Českobudějovicku, kde v neděli meteorologové naměřili 22,9 stupně – rekord byl z roku 2000, teplota 20,6 stupně. Ze stejného roku pochází rekord, který v neděli padl v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku – tehdy tam bylo 21,1 stupně, v neděli 21,5 stupně. V Lenoře na Českokrumlovsku dosáhla v neděli teplota 23,1 stupně, o jednu desetinu stupně více než při dosavadní rekordní teplotě z roku 1988.

Česko čeká teplý podzim. Příští týden bude až 20 stupňů, výrazněji se ochladí až v listopadu

Číst článek

„Ve Volarech, kde bylo dnes nejtepleji, byla asi největší teplota v Čechách, nenašel jsem vyšší. Z velkých měst je zajímavý ještě třeba Jindřichův Hradec, kde byl vyrovnán teplotní rekord z roku 1967, což bylo 21,9 stupně. Velké teplo bylo dnes také v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách, 23,3 stupně. Na Jezerní slati, stanici Kvilda-Perla, bylo ráno minus 3,2 stupně a maximální teplota 22,2 stupně,“ řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že i v pondělí by mohly některé rekordy v kraji padnout.

Příští týden bude podle něj více nízké oblačnosti, větší změna nastane během pátku 20. října. „To pěkné babí léto bude ještě pokračovat, i když místy se nízká oblačnost nerozpustí. Ale hlavně na Šumavě a v Novohradských horách bude až do pátku hezky,“ řekl meteorolog.

V pondělí bude v Jihočeském kraji většinou jasno, jen ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty mají dosáhnout 19 až 22 stupňů Celsia, na horách v tisíci metrech bude kolem 19 stupňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme