Teprve dnes testování na BSE v nařízeném rozsahu

Teprve od dnešního dne projdou všechny poražené krávy starší 30 měsíců testem na BSE. S kontrolami se na základě rozhodnutí Ústřední nákazové komise začalo částečně už včera. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna zavedla navíc Česká republika širší testování dováženého masa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Samozřejmě všechna zvířata starší 30 měsíců plus dovezený skot ze zemí s výskytem BSE se musí vyšetřovat. Nové je to, že dovezený skot ze zemí, kde bylo diagnostikováno BSE, je vyšetřován ve všech věkových kategoriích."

Testy všech poražených zvířat měly podle původních sdělení Státní veterinární správy začít od pondělí. Jednodenní zpoždění vysvětlil mluvčí této instituce Josef Duben. "Dalo by se říci, že se od pondělí začínalo a dneska se začalo oficiálně. Od pondělka začaly některé okresní veterinární správy zajišťovat odebírání vzorků, včera také obdržely metodický pokyn ústředního ředitele Státní veterinární správy, kde je přesně stanoveno, jak se má postupovat."

Slovensko zmírní ochranná opatření, která mají zamezit šíření tzv. nemoci šílených krav z České republiky. Státní veterinární správa uvolňuje tranzit hovězího dobytka z Česka a dovoz zboží v rámci neobchodního styku. Zmírněná opatření vstoupí v platnost po půlnoci. Do pátku ale musejí být všechny rizikové produkty dovezené z České republiky staženy z oběhu a budou zlikvidovány.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme