Poslankyně SPD výroky o teplických prvňáčcích 'jen proklamovala svůj politický směr', rozhodla policie

Poslankyně Tereza Hyťhová z SPD loni v listopadu pro server Lidovky.cz napsala, že „chápe narážky lidí, kterým to vadí“. Vyjadřovala se tehdy k fotce prvňáčků z teplické ZŠ Plynárenská. Na tu na sociálních sítích mířila vlna nenávistných komentářů. Na poslankyni pak zamířilo trestní oznámení. Podle policie ale k trestné činnosti nedošlo, informují Lidovky.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně SPD Tereza Hyťhová

Poslankyně SPD Tereza Hyťhová | Foto: SPD/Ústecký kraj

„Když vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí,“ řekla v listopadovém rozhovoru poslankyně a ústecká krajská zastupitelka Tereza Hyťhová. Poté se ale přiznala, že ani neví, jaké komentáře lidé na internetu k této fotce vlastně napsali.

„Řekla jsem, že Prosetice znám, protože jsem z Teplic. Takže vím v podstatě, o jakou lokalitu se jedná. Jde mi o to, že mi pan redaktor říkal, že se objevují nějaké narážky na tu fotku, jestli to tak tedy je. Já jsem mu říkala, že ty lidi chápu. A to ne, že bych se jich zastávala, protože já se s tímhle absolutně neztotožňuji. Ale jde mi o to, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, jejich děti nechodí ani řádně do školy.““

Tereza Hyťhová (poslankyně pro Lidovky.cz)

Na poslankyni vzápětí podal trestní oznámení Pavel Bláha pro podezření ze spáchání trestného činu - schvalování trestného činu, případně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Podle policie ale nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu.

'Projevila názor'

„Nedošlo k naplnění žádné skutkové podstaty trestného činu, jak má na mysli trestní zákoník, neboť jen svobodně, respektive zprostředkovaně, projevila svůj názor, respektive proklamovala svůj politický směr, kterým konec konců neschvalovala trestný čin, respektive zločin, nikoho nepodporovala, hrubě neznevažovala ani nepodněcovala k žádné nenávisti, ani nepropagovala hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, jak má na mysli trestní zákoník...,“ citují Lidovky.cz policejní dokument.

Poslankyně se k rozhodnutí policie nevyjádřila. „Ne, ne, mám práci,“ řekla novinářům. Předseda SPD Tomio Okamuura rozhovor s Hyťhovou v listopadu označil za vylhaný, redakce Lidovek v reakci na to zveřejnila audiozáznam.

Policie prošetřuje tři lidi

V úterý policie sdělila, že nenávistnými komentáři pod fotkou prvňáčků se dál zabývá a prověřuje tři lidi. Nikdo ale nebyl dosud obviněn.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

Fotografii zveřejnil Deník v rámci svého seriálů o žácích první třídy. Třídu Základní školy Plynárenská tvoří mimo jiné romské, vietnamské a arabské děti, kterým začali lidé na sociálních sítích vyhrožovat.

„Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet,“ psal jeden z uživatelů. „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ reagoval Víťa Kroupa, kterého se následně serveru iROZHLAS.cz podařilo vypátrat. Reportér Ondřej Golis mluvil také s Alenou Čtvrtlíkovou, která napsala, že rodiče „našich“ dětí by si na školu měli stěžovat.

Agresoři vyhrožovali jak dětem, tak i pedagogům. Někteří rodiče teplické školy pak přiznali, že se o své děti začali bát.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme