Holovská může kandidovat do Senátu, rozhodl soud

Podnikatelka Terezie Holovská se může v lednu zúčastnit doplňovacích voleb do Senátu na Trutnovsku. Rozhodl o tom podle České televize královéhradecký krajský soud. Verdikt je pravomocný. Do těchto voleb se přihlásilo celkem devět kandidátů. Pouze Holovské ale trutnovský městský úřad odmítl zaregistrovat. Doplňovací volby do Senátu se na Trutnovsku uskuteční 5. a 6. ledna.

Hradec Králové (Aktualizováno: 14:59 21. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Přihláška podnikatelky a bývalé místostarostky Prahy 8 Terezie Holovské nesplnila podle trutnovského městského úřadu náležitosti nutné k registraci.

Volební vizitky kandidátů do Senátu: proč by je lidé měli volit a budou se mandátu věnovat naplno?

Číst článek

Problém byl podle úřadu v petici, v níž většina z celkem 1133 podpisů nesplňovala zákonné náležitosti, například u podpisů chyběla úplná adresa trvalého pobytu petenta. Holovské bylo započítáno 622 podpisů, nutných bylo nejméně 1000 podpisů.

Holovská v podání k soudu ale tvrdila, že její petice je v pořádku. Královéhradecký krajský soud jí dal nyní za pravdu.

„Soud uložil Městskému úřadu Trutnov povinnost registrovat přihlášku navrhovatelky k registraci pro doplňovací volby do Senátu,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí soudu Jan Kulhánek. Rozhodnutí je pravomocné, kasační stížnost ve věcech volebních není přípustná.

Doplňovací volby do Senátu se na Trutnovsku uskuteční 5. a 6. ledna. Konají se kvůli tomu, že senátor a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý (za ANO) byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do sněmovny a mandát senátora mu automaticky zanikl.

Následně Hlavatý oznámil, že bude o mandát senátora usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal 24. listopadu.

Holovská chtěla bojovat o Hrad

Holovská také neúspěšně podala přihlášku i do lednové volby prezidenta. Dodala v ní však podpis jen jednoho občana a ministerstvo vnitra ji z volby vyřadilo.

Na konci listopadu se Holovská obrátila na Nejvyšší správní soud, kde se domáhala zrušení registrace prezidentských kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka. Důvodem bylo, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Soud její podnět odmítl.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme