Bojovat o Hrad bude všech devět kandidátů. Stížnost na vícenásobné podpisy Ústavní soud zamítl

Druhé přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud ve středu odmítl stížnost podnikatelky a bývalé místostarostky Prahy 8 Terezie Holovské. Vyřazená kandidátka se již dříve obrátila kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců na Nejvyšší správní soud, který ale rovněž její stížnost zamítl.

Brno (Aktualizováno: 13:34 3. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby 2018: Drahoš, Zeman, Horáček, Hilšer, Kulhánek, Hynek, Hannig, Fischer a Topolánek.

Prezidentské volby 2018: Drahoš, Zeman, Horáček, Hilšer, Kulhánek, Hynek, Hannig, Fischer a Topolánek. | Foto: Michaela Danelová, Profimedia, MAFRA, Profimedia | Zdroj: Český rozhlas

Plénum se ve středu zabývalo stížností Terezie Holovské při neveřejném zasedání, odmítlo ji jako zjevně neopodstatněnou.

Volba prezidenta v ohrožení? Vyřazená kandidátka je připravena napadnout hlasování u soudu

Číst článek

„Odůvodnění bude zveřejněno po doručení písemného vyhotovení usnesení účastníkům řízení," řekla bez dalších podrobností mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Holovská je podle svých slov z rozhodnutí soudu zklamaná. Už dříve uvedla, že pokud by u Ústavního soudu neuspěla, je připravena opět podat po volbách stížnost u Nejvyššího správního soudu. Podklady má prý již připravené v souvislosti s předchozí stížností.

Podle Holovské zákon o prezidentské volbě nestanoví jasná pravidla hry a měl by být změněn. „Chci zdůraznit, že nevedu kampaň proti žádnému z kandidátů osobně," dodala. Jde podle ní o princip.

Spor o podpisy

Podle letošního výkladu ministerstva vnitra je možné, aby poslanci a senátoři zároveň podpořili více kandidátů. Při předchozích volbách měl ale resort jiný názor.

Terezie Holovská, která sama chtěla kandidovat na prezidenta, proto podala jako kandidátka stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Domáhala se zrušení registrace u kandidátů Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka (za Realisty), Vratislava Kulhánka (ODA) a Mirka Topolánka.

Kdo je Terezie Holovská?

Podnikatelka a bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská chtěla kandidovat v lednových prezidentských volbách, nesplnila ale podmínky. Místo 50 tisíc podpisů občanů dodala jen jeden podpis. Na začátku ledna se také bude ucházet o zvolení v doplňovacích senátních volbách na Trutnovsku. K volbám ji původně úředníci nepřipustili, soud ale uznal její stížnost a nařídil její dodatečnou registraci.

Soud ale její stížnost z formálních důvodů odmítl. Zároveň nicméně ministerstvo zkritizoval za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta. Hannig, Hilšer, Hynek, Kulhánek a Topolánek přesto zůstávají řádně zaregistrováni. Někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich.

Holovská rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ocenila, podala však proti němu stížnost k Ústavnímu soudu. Novinářům již dříve řekla, že se nedokáže vyrovnat s představou, že pět kandidátů na prezidenta je podle ní zaregistrováno neoprávněně, protože je podpořili v některých případech stejní politici. Výklad vnitra označila za podvodnou praktiku.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. Zaregistrováno v nich je devět kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme