Terezín se propadá, stav nebezpečí ale mít nebude

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje nevyhlásila stav nebezpečí pro Terezín. Známé město na Litoměřicku po loňských povodních ohrožují propady podzemních chodeb. Vyhlášení mimořádného opatření by ale podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce bylo nadbytečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda zatopila terezínský památník | Foto: Jan Zejda

Hejtman zdůvodňuje rozhodnutí tím, že i když chápe situaci města, pro stav nebezpečí nebyly naplněny zákonné podmínky. Navíc by takové opatření městu nepomohlo, spíš naopak, tvrdí Šulc: "Mohlo by dojít k evakuaci, musely by se uzavřít běžné provozy, obchody, školky, takže toto není cesta."

Terezínu je ovšem třeba pomoci na všech úrovních. Hejtman také požádá příslušné resorty, aby našly peníze pro památkovou rezervaci, jejíž podzemní systém vážně ohrožuje život města.

Propady, které v Terezíně hrozí na několika tisících místech, se zatím nejvíce projevily v blízkosti takzvaných finských domků. "Třeba zrovna tamhle u souseda je díra před garáží a tam mu to s garáží úplně hýbe," ukazuje na jedno takové místo jeden z obyvatel domků.

V Terezíně se už několik měsíců pracuje na vyčištění vodních kanálů pevnostního města. Kanály jsou ucpané, což má neblahý vliv na hladinu spodní vody. Právě v tom vidí terezínský starosta největší ohrožení města. "Každý centimetr spodní vody je v Terezíně životu nebezpečný. Spodní voda může být zkáza Terezína," varuje.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme