Terezínská tryzna si připomněla tisíce obětí fašismu

Asi 500 lidí si v Terezíně připomnělo oběti německého nacismu z bývalého terezínského ghetta, terezínské Malé pevnosti, litoměřického koncentračního tábora a dalších nacistických táborů. Kromě představitelů Českého svazu bojovníků za svobodu se akce zúčastnil i vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla, ministři a zástupci zemí, jejichž občané byli za druhé světové války zavlečeni do Terezína.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tryzna začala v 10 hodin nástupem čestné stráže. Poté účastníci pietní vzpomínky položili květiny k pylonům se jmény obětí. Po Špidlově projevu následovala křesťanská a židovská modlitba. Vladimír Špidla řekl v projevu, že Terezín se stal symbolem s mnoha významy. "Je důležité nezapomínat na to, co Terezín znamená, protože zapomenout na historii znamená prožít ji znovu." Terezín podle něj vstoupil do historie, ale historií není."Pokud se stane historií, budou hodnoty, které zastáváme, ohroženy."

Znepokojení nad aktivizací neonacismu v Česku vyjádřili představitelé Židovské obce. Vyzvali veřejnost, aby přestala přehlížet projevy rasismu a xenofobie. To, co v celé věci dělá vláda, považuje vicepremiér Vladimír Špidla za dostatečné. Podle něj byly navíc zjištěny nové možnosti, jak by mohla policie zasahovat důrazněji než dosud. Možná ale bude třeba zamyslet se i nad některými zákony.

O tom, jak čelit sílícímu neonacismu, bude vláda diskutovat v pondělí. Ministr vnitra Stanislav Gross jí předloží několik možností řešení od trestní represe až po osvětu a prevenci.

V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do policejní věznice pražského gestapa v terezínské Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích přes 200 000 vězňů z řady evropských zemí. Každý pátý zemřel přímo tam, na 100 000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme