Terezínské tryzny se zúčastnila i Laura Bushová

Památku obětí fašismu si na Národním hřbitově v Terezíně tradičně připomněla česká veřejnost i zahraniční hosté. Terezínské tryzny se zúčastnili bývalí terezínští vězni i zástupci zemí, odkud fašisté vězně do tábora odvlekli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřice | Foto: Jan Rosenauer

Více než 42 tisíc lidí zahynulo ve věznici Gestapa, ghetu a koncentračním táboře v Litoměřicích. Památku těchto obětí si dnes připomněli účastníci pietního aktu v čele s premiérem Milošem Zemanem a předsedou poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Nečekaným a o to vzácnějším hostem byla i první dáma Spojených států Laura Bushová.

Po státních hymnách České a Slovenské republiky vystoupil se svým projevem premiér Miloš Zeman, který označil Terezín za symbol osudu českého národa v případě vítězství fašismu, a opět připomněl snahy německého Landsmanschaftu o změny našich zákonů a hranic. O významu historie pro budoucnost národa hovořil i slovenský premiér Mikoláš Dzurinda.

V letech 1940 až 1945 zavlekli němečtí fašisté do Terezína přes 200 tisíc vězňů. Na 100 tisíc jich zahynulo po deportacích ve vyhlazovacích táborech, více než 40 tisíc zemřelo přímo v Terezíně.

První dáma Spojených států položila věnec květů k pylonu spolu s velvyslancem Spojených států Craigem Stapletonem. Druhým dnem tak pokračuje její soukromý program během pětidenní návštěvy České republiky. Návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření. Ministr vnitra Stanislav Gross ale neupřesnil, která z nich přijala česká strana. "Bezpečnostní opatření jsou přijata řekl bych spíše nadstanardní nežli standardní a víc k tomu nechci komentovat." Oficiální část programu první dámy Spojených států začne zítra, kdy se sejde s naším prezidentským párem.

Markéta Kaclová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme